Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem zachodzą w ludzkim mózgu zmiany, wpływające na tzw. funkcje poznawcze. – Chodzi o zdolność do myślenia, skupiania uwagi, koncentracji, absorbowania i zapamiętywania wiedzy – wymienia Remesz. – Z wiekiem te funkcje się spowalniają.
Znaczenie mają także życiowe doświadczenie. – Ważny jest temperament, a także stopień życiowego "wypalenia" przez przebyte sytuacje stresowe – tłumaczy ekspertka Czwórki. – Stres ma bowiem bardzo istotne znaczenie, bardzo nas osłabia.
Starsi ludzie wcale jednak nie są na przegranej pozycji. Tak, jak trenujemy nasze ciała, można bowiem także zadbać o mózg. – Warto pamiętać, że mózg zurzywa 1/5 gospodarki tlenowej całego organizmu – opowiada Remesz. – Trzeba także dbać o nawadnianie się, żeby nie doszło do - najzwyczajniej - wysychania mózgu.
Uczeni z uniwersytetu w Amsterdamie potwierdzili tę tezę badaniami. Zebrali 12 młodych ludzi, w wieku do 25 lat i 12 starszych osób, około 65. roku życia. Okazało się, że starsi podejmowali podobne decyzje dużo, dużo wolniej.
Dowiedz się więcej, słuchając całej rozmowy z audycji "W cztery oczy".
(kd)