To prawda: im jesteśmy starsi, tym wolniej podejmujemy decyzje

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 14:34
- Tak, jak starzeje się nasze ciało, tak starzeje się i nasz mózg – tłumaczy Ewa Remesz, psycholog z Przystani Psychologicznej. – Z przykrością więc muszę potwierdzić tę teorię. Wiek ma wpływ na szybkość podejmowania decyzji.
Audio
  • Jak starzeje się nasz mózg? - materiał Aleksandry Jasińskiej

Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem zachodzą w ludzkim mózgu zmiany, wpływające na tzw. funkcje poznawcze. – Chodzi o zdolność do myślenia, skupiania uwagi, koncentracji, absorbowania i zapamiętywania wiedzy – wymienia Remesz. – Z wiekiem te funkcje się spowalniają.

Znaczenie mają także życiowe doświadczenie. – Ważny jest temperament, a także stopień życiowego "wypalenia" przez przebyte sytuacje stresowe – tłumaczy ekspertka Czwórki. – Stres ma bowiem bardzo istotne znaczenie, bardzo nas osłabia.

Starsi ludzie wcale jednak nie są na przegranej pozycji. Tak, jak trenujemy nasze ciała, można bowiem także zadbać o mózg. – Warto pamiętać, że mózg zurzywa 1/5 gospodarki tlenowej całego organizmu – opowiada Remesz. – Trzeba także dbać o nawadnianie się, żeby nie doszło do - najzwyczajniej  - wysychania mózgu.

Uczeni z uniwersytetu w Amsterdamie potwierdzili tę tezę badaniami. Zebrali 12 młodych ludzi, w wieku do 25 lat i 12 starszych osób, około 65. roku życia. Okazało się, że starsi podejmowali podobne decyzje dużo, dużo wolniej.

Dowiedz się więcej, słuchając całej rozmowy z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Amsterdam GOSPODARKA
Czytaj także

Portret pogubionych, współczesnych trzydziestolatków

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 10:30
W swojej książce "Kosowo” Edyta Niewińska pokazuje pragnienia, poszukiwania, filozofię życiową dzisiejszych trzydziestolatków. Pisarka opowiada o tym w czwórkowej "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza praca się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 08:30
Warto w wakacje pomyśleć o pierwszej pracy. To czas kiedy firmy szukają przyszłych pracowników z potencjałem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różowa przyszłość studentów nauk ścisłych

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 18:00
Studenci kierunków technicznych są zadowoleni z wyboru studiów, nie chcieliby zmienić decyzji i uważają, że szybko znajdą pracę w zawodzie – wynika z badania "Barometr Edukacyjny". Czy mechatronika lub robotyka zdeklasowały już psychologię i dziennikarstwo?
rozwiń zwiń