Przyjmijmy, że drugie dziecko "zabierze" 80% kosztów pierwszego, a trzecie oraz kolejne - po 60%. Wówczas rodzina z dwójką dzieci musi zapłacić 317 tysięcy złotych, a z trójką - 422 tysiące. Tak wynika z badań Centrum im. Adama Smitha.
Jedną z najdroższych dziedzin życia dzieci okazuje się... szkoła. Teoretycznie elementarna edukacja w Polsce jest bezpłatna. Oczywiste w praktyce finansujemy ją wszyscy z podatków. Ponosimy też koszty związane z wyposażeniem dziecka w plecak czy podręczniki.
- W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, same książki i szkolna wyprawka mogą kosztować od kilkuset do nawet tysiąca złotych - mówi Paweł Lipiec, dyrektor komunikacji e-commerce z faceAddicted. - Po 18. roku życia przychodzi okres, gdy należy zdecydować, co dalej. Jeśli pociecha będzie chciała studiować, dochodzą kolejne koszty. Procentowo - w skali całego wykształcenia - to niewiele. Mimo wszystko, za pieniądze przeznaczone na wyższą edukację moglibyśmy kupić przyzwoity samochód. Nawet, jeśli to studia państwowe, czyli rzekomo bezpłatne...
Koszt edukacji przeciętnego Polaka ciężko wyliczyć, bo zmiennych (np. szkoła państwowa / społeczna / prywatna) jest zbyt wiele. Według większości statystyk jednak kwota, którą należy poświęcić na wykształcenie dziecka, to ponad 100 tysięcy złotych.
O tym, ile statystyczna uczelnia wydaje na utrzymanie każdego studenta, dowiesz się, słuchając całego materiału z audycji "Pod lupą".