Zachęcamy Was nie tylko do czytania, ale i odsłuchania fragmentu audycji "W cztery oczy". Dlatego właśnie tu znajdziecie odpwiedź tylko na dwa pytania zadane Czwórce, a żeby poznać odpowiedź na pozostałe, będziecie musieli kliknąć w ikonkę dźwięku.
Czym się różni nakrętka od zakrętki?
- To zależy. Jeśli mówimy o gwintowanej pokrywce tub, flakonów, butelek plastikowych, pojemników itp., to przedmiot ten możemy nazywać i nakrętką, i zakrętką. Jednak każde z tych słów ma jeszcze inne znaczenia - wyjaśnia Agata Hącia. - Nakrętka to krążek metalowy, zwykle sześciokątny, z otworem gwintowanym, nakręcany na śrubę. Zakrętka dawniej był okreslany rodzaj prymitywnego zamka u drzwi w postaci obracającego się drewienka, a w budownictwie urządzenie do zamykania i otwierania okien i wywietrzników, działające przez obrót zastawki, poruszanej ręcznie za pomocą chwytu lub klucza.
Dlaczego szczoteczka do zębów ma włosy, a grzebień zęby?
- Dlatego, że włosy są miękkie, układają się, zmieniają kształt i pozycję (podobnie można wyginać włosie szczotki), a zęby są twarde i sztywne, nie mogą zmieniać kształtu ani pozycji - i takie same właściwości mają zęby grzebienia - tłumaczy językoznawca.
W tej odsłonie "Savir Vivre Językowego" odpowiedzieliśmy również na pytania, jak poprawnie się mówi: patrzyłem czy patrzałem, skoro tłuszcz ze świni to słonina, to jaki będzie tłuszcz ze słonia i jak się nazywa samica tuńczyka?
Jeśli chcecie poznać odpowiedzi, posłuchajcie załączonego fragmentu audycji "W cztery oczy".