Wykształceni żyją dłużej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 15:07
– Poprzez intensywny trening intelektualny możemy wpłynąć na rozwój i ochronę komórek nerwowych - tłumaczy psycholog Karolina Czyżowska.
Audio

Brytyjscy naukowcy zmierzyli telomery, czyli końcówki chromosomów chroniące łańcuchy DNA, i stwierdzili, że są one krótsze u osób niewykształconych, w związku z czym są one bardziej podatne na starzenie.

Jeżeli spojrzymy na zdobywanie wykształcenia, jak na proces biochemiczny, to można postawić pewną hipotezę. – Ucząc się nowych rzeczy tworzymy połączenia pomiędzy neuronami, co sprzyja lepszemu funkcjonowaniu poznawczemu w wieku późniejszym – tłumaczy psycholog Karolina Czyżowska. Zwraca ona uwagę, że połączenia nerwowe są o wiele bardziej chronione i trwałe, kiedy częściej wykorzystujemy nasz mózg.

Ponadto osoby lepiej wykształcone maja większą świadomość zagrożeń, które płyną z nieodpowiedniego stylu życia czy złego odżywiania się i to również wpływa na długość ich życia.

Aby wysłuchać całości rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku znajdującą się w ramce po prawej stronie.

ap  

Zobacz więcej na temat: DNA zdrowie
Czytaj także

Wykształcenie obniża ciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 09:00
Dłużej trwająca edukacja zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego krwi i otyłości - informuje pismo "BMC Public Health".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nadwykształceni" młodzi bezrobotni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 17:04
12 kwietnia w Parlamencie Europejskim odbędzie się dyskusja dotycząca pomocy bezrobotnym młodym ludziom w UE. Jest to jeden z największych dylematów całej Wspólnoty. Poważny problem z bezrobociem absolwentów ma także Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studiowanie jest passé

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 08:17
Po 20 latach edukacyjnego boomu nastał czas na rynkową weryfikację. Ubywa chętnych na studia, ale pracy dla absolwentów wciąż brakuje.
rozwiń zwiń