Komiksowa anatomia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 13:55
Niemieccy neurochirurdzy przyjrzeli się komiksom o Asteriksie i Obeliksie. Doszli do wniosku, że są one dobrym źródłem wiedzy na temat urazów głowy.
Audio

Jak informuje BBC, lekarze przeanalizowali 34 tomy słynnego komiksu pod kątem ciosów w nos i nabijania guzów, a także przedstawionych efektów tych urazów. 98,8 proc. z 704 pokazanych urazów powstało w wyniku uderzenia tępym narzędziem.

Badania potwierdziły, że komiks dobrze oddaje rzeczywistość. Rysunkowe historie pokazują, że ponad połowa osób, które tracą przytomność nie doznaje trwałych uszkodzeń układu nerwowego.

O tym, czy komiksy prawdziwie opisują rzeczywistość opowiada Paweł Timofiejuk, prezes Polskiego Towarzystwa Komiksowego.

- Często, oprócz samych twórców – rysowników, nad komiksem pracuje duża grupa redaktorów, którzy dbają o to, by wszystko było jak najbardziej rzeczywiste. To reguła w komiksach frankofońskich. Jeśli komiks mówi o urazach związanych z pobiciem, co często zdarzało się w Asteriksie i Obeliksie, to muszą być one oddane jak najbardziej realistycznie – wyjaśnia ekspert.

Pomocne w prawdziwym przedstawieniu świata jest także wykształcenie graficzne wielu rysowników. Kończąc Akademie Sztuk Pięknych, wydziały rysunku i grafiki, twórcy komiksów musieli dokładnie poznać anatomię człowieka.

- Jeden z rosyjskich twórców, Konstantin Komardin, spędził na zajęciach w prosektorium ponad 3 tygodnie. Ćwiczył wtedy rysowanie ludzkiego ciała. Dopiero później zajmował się wykształceniem własnego autorskiego stylu - podaje przykład Timofiejuk.

pg

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia POLSKA BBC
Czytaj także

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 03:00
Rusza V edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Prace można nadsyłać do 3 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad-komiks? Na taki pomysł mógł wpaść tylko "Trust"!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 12:25
– Moja praca polega na tym, by przenieś na papier "kadry", które "powstały" podczas wywiadu – wyjaśnia rysownik Przemek Truściński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasprzak: Gdy komiks jest ciekawy, czas przestaje się liczyć

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:29
– Moi bohaterowie żyją nocą razem ze mną. I choć ostatnio staram się uzdrowić mój tryb życia, jeśli jest do zrobienia ciekawa plansza, nie patrzę za okno, czas przestaje się liczyć – opowiada w Czwórce Zbigniew Kasprzak, jeden z najlepszych polskich rysowników.
rozwiń zwiń