Hasło konkursu to "Morowe panny". Prace można nadsyłać do 1 października.
Konkurs organizowany jest już po raz czwarty, od ubiegłego roku ma on charakter międzynarodowy.
"W tym roku chcemy zapytać o coś, o co jeszcze nie pytaliśmy - co z kobietami w Powstaniu Warszawskim?" - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Zwrócił on uwagę, że w Powstaniu udzielały się nie tylko sanitariuszki czy łączniczki. "Warto pamiętać także np. o matkach, których synowie szli walczyć w Powstaniu" - podkreślił.
W tegorocznej edycji konkursu do grona jury zaproszono dwie kobiety - ilustratorkę Agatę Nowicką "Endo" oraz dziennikarkę Karolinę Korwin-Piotrowską.
Powstańczy ślub. źr wikipedia.
"Mieszkam w domu, w którego piwnicach, w czasie Powstania przechowywana była broń, do tej pory widać na fasadzie ślady po kulach. Żyję z tym na co dzień, ale kiedy przychodzi lato i zbliża się rocznica wybuchu Powstania to robi się bardzo nostalgicznie, sentymentalnie. Wtedy zawsze zastanawiam się, czy ja też byłabym taką morową panną walczącą w Powstaniu? (...) To temat, od którego nie potrafię się uwolnić" - mówiła Nowicka.
Korwin-Piotrowska, której ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, wspominała, że często pytała go, jak się wówczas żyło. "Pamiętam takie zdanie, które powiedział: że nigdy później w swoim życiu nie widział tylu pięknych osób na metrze kwadratowym. Że ci ludzie wydawali mu się przepiękni, a te dziewczyny... Był wyraźnie rozmarzony" - wspominała.
"W konkursie skupiono się wreszcie na kobietach (...), bo ich rola w Powstaniu do tej pory jest niedoceniona, niezbadana. Przecież nie jest to rola tylko łączniczek i sanitariuszek, ale też kobiet cywilnych, które wspierały powstańców. (...) To są te wszystkie kobiety, które próbowały jakoś w tych czasach funkcjonować - gotowały, brały szybkie śluby, bo nie wiedziały czy następnego dnia jeszcze będą istnieć, rodziły dzieci, wychowywały je i musiały je chronić" - mówiła Korwin-Piotrowska.
Ogłoszenie wyników konkursu ma nastąpić ok. 15 listopada. I nagroda w konkursie wynosi 2 tys. euro brutto. II nagroda - 1200 euro brutto, III nagroda - 800 euro brutto.
Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Przemek "Trust" Truściński, honorowym przewodniczącym jury - Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel".
W skład jury wchodzą również Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka, Mirosław Urbaniak "Miras" - zwycięzca konkursu w roku 2009.