Piwo to podstawa cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:59
Do takich wniosków doszedł archeolog z Kanady. W Czwórce sprawdzamy, czy rzeczywiście rozwój cywilizacji możliwy był dzięki piwu.
Audio

- W każdej kulturze biesiadowanie i świętowanie ma niebywałe znaczenie. Dlatego kiedyś ludzie podejmowali się długich wypraw, nawet do 100 km, tylko po to, by zdobyć zboże – mówi reporterka Czwórki Ola Jasińska.

Dalekie wyprawy po zboże wcale nie były konieczne, by wypiekać z niego chleb. Bardziej istotne było wytwarzanie piwa. To zdanie Briana Haydena, archeologa z kanadyjskiego uniwersytetu Simon Fraser. Tezie Kanadyjczyka nie zaprzecza historyk i archeolog Jacek Konik. – Jest ona oryginalna i dosyć zabawna. Piwo jako napój i jeden z elementów diety człowieka był rzeczywiście napojem wspólnotowym – podkreśla Konik.

- W starożytnej Mezopotamii dzban do picia piwa, był dzbanem, do którego zasiadały dwie osoby. Były tam dwa otwory, przez które wsadzało się słomki i dwóch ludzi siedząc naprzeciw siebie piło piwo – opowiada historyk. W ten sposób złocisty napój zacieśniał więzi, pomagał w budowaniu relacji, przez co kształtował cywilizacje.

Zdaniem eksperta Czwórki podstawą podróży ludzi, było zdobycie zboża na chleb. Piwo to produkt, który powstawał przy okazji wypieku chleba. Jak produkowano je w starożytnym Egipcie? Posłuchaj dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Najstarsze piwo świata

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 09:00
Jeden z amerykańskich uniwersytetów zgłosił autonomicznym władzom fińskich Wysp Alandzkich zainteresowanie najstarszym zachowanym piwem, którego są one posiadaczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie alkohol na stadionach?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 10:52
W Czwórce rozmawiamy o alkoholu - czy zmienia się kultura picia? Nowe przepisy mają pozwolić na jego sprzedaż podczas imprez masowych, na stadionach i w pociągach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwo i wino dobre dla serca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 10:30
Oczywiście: w rozsądnej ilości - informuje "European Journal of Epidemiology".
rozwiń zwiń