Człowiek dobry z natury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 06:00
Czy rzeczywiście bycie dobrym jest zapisane w naszych genach, jak udowadniają amerykańscy naukowcy. A może postępujemy dla dobra ogółu tylko aby wyciagnąć własne korzyści?
Audio
  • Czy jesteśmy dobrzy - materiał Kasi Węsierskiej
  • Polaka portret własny - materiał Kamila Piechowskiego.

Do coraz ciekawszych doniesień amerykańskich naukowców dołączyło niedawno kolejne - człowiek jest dobry z natury. Okazuje się, że działania, które mogą szkodzić innym, nie są dla nas czymś zgodnym z naszym charakterem. A człowiek najlepiej czuje się, kiedy może współpracować i pomagać innym ludziom.

Naukowcy z czasopisma "Nature" donoszą, że jesteśmy skłonni do współpracy i działań kooperacyjnych dużo bardziej niż do działań egoistycznych.

- Tytuł artykułu sugeruje, że działanie dla dobra osobistego nie jest dobre ani korzystne, właściwe czy odpowiednie. A działanie dla dobra zbiorowości jest czymś lepszym. To jest pytanie filozoficzne. Jeśli przyjmiemy, że działanie zbiorowe czy na rzecz zbiorowości jest w jakimś sensie, moralnym czy etycznym, lepsze niż działanie na rzecz jednostki - to ja się z takim założeniem zupełnie nie zgadzam - mówi Michał Wencel, socjolog. - Zachowanie dla własnego dobra czy dobra najbliższych osób, też jest zachowaniem dobrym.

Nawet jeśli działamy dla kogoś, dla dobra wspólnoty to jednak wciąż działamy trochę dla siebie. - Wszelkie działanie ma na celu maksymalizację własnych korzyści, a działania kooperacyjne są sposobem do ich realizacji - wyjaśnia czwórkowy ekspert.

Jak zawsze wszystko zależy od okoliczności - czy rzeczywiście jesteśmy dobrzy? - dowiesz się słuchając materiału Kasi Węsierskiej w audycji Patryka Kuniszewicza "W cztery oczy".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Kamila Piechowskiego o "Polaka portrecie własnym".

(pj)

Czytaj także

Skąd się wzięły "wakacje"?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 14:00
Pomimo tego, że 1 października definitywnie kończą się wakacje, my na przekór wszystkiemu rozmawialiśmy właśnie o nich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Iranie nie pokazuj kciuka w górę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:00
Niektóre, jak gest Kozakiewicza, czy słynna "victoria" Lecha Wałęsy przeszły już do historii. Jednak różne gesty w różnych krajach znaczą co innego. Jakich i gdzie należy absolutnie unikać?
rozwiń zwiń