Nie daj się złapać w sms-y premium

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 15:30
Regularnie słyszymy od różnych osób o tym, że musiały zapłacić słony rachunek za telefon komórkowy po tym, jak dały się złapać w konkursy i wymianę wiadomości za pomocą sms-ów premium. O tym jak możemy się ustrzec przed tym, mówiliśmy w "4 do 4".
Audio
  • Przed drogimi esemesami można się bardzo łatwo uchronić (Czwórka/4 do 4)
Nie daj się złapać w sms-y premium
Foto: Glow Images/East News

Czym są sms-y premium? Jak je możemy zablokować? W jaki sposób rozpoznać numery, które oznaczają zabawę za naprawdę spore pieniądze?
- Sposób ich naliczania zdeterminowany jest od cyfr, które pojawiają się w numerze premium. I tak esemesy, które rozpoczynają się od cyfry 7 to tam cyfra, która jest jako druga decyduje o wysokości opłaty. To oznacza, że jeśli numer zaczyna się od cyfr 71 to zapłacimy złótówkę plus VAT - wyjaśnił nam w "4 do 4" Rzecznik Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski. - Drugim rodzajem esemesów premium są takie, które zaczynają się od cyfry 9 i tutaj już decydują dwie kolejne cyfry po 9, czyli np. 925 oznacza 25 zł + vat.
Czy jest możliwe, żeby całkowicie pozbyć się ryzyka uczestnictwa w takich kosztownych grach? - Każdy abonent ma prawo żądać od swojego operatora wprowadzenia takich trzech progów kwotowych, które spowodują zablokowanie usług premium - to 35, 100 i 200 zł. Dodatkowo każdy operator ma obowiązek na życzenie klienta bezpłatnie wprowadzić całkowitą blokadę na usługi premium - dodaje Strzałkowski.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo telekomunikacja
Czytaj także

Szykujesz się na wojnę z firmą telekomunikacyjną? Przeczytaj te rady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 17:31
Internet, telefon stacjonarny, telefon komórkowy lub telewizja kablowa to usługi, z którymi często mamy kłopot, a z których powszechnie korzystamy. Według zapewnień konsultantów miały działać niezawodnie. W "Czterech porach roku" radzimy jak składać reklamacje na złe działanie usług telekomunikacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrona konieczna - gdzie są jej granice?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:45
Padamy ofiarą napadu. Usiłujemy się bronić, a potem, nagle, z ofiar, sami stajemy się przestępcami. Jak się okazuje, w świetle działającego w Polsce prawa, wcale nie jest trudno przekroczyć cienką granicę obrony koniecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubisz latać? Sprawdź swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 15:28
Tysiące Polaków w okresie świąteczno-noworocznym wsiada w samolot i przylatuje do Polski spędzić ten czas z rodziną, albo odwrotnie, wylatuje do bliskich mieszkających z dala od kraju. To dobry moment, by przypomnieć sobie, jakimi prawami dysponujemy, jako pasażerowie linii lotniczych.
rozwiń zwiń