Wakacje to czas pracy dorywczej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 14:00
Wakacje to nie tylko czas na odpoczynek. Można je również wykorzystać na pracę dorywczą. Roznoszenie ulotek, degustacja kebabów, zbieranie owoców i warzyw, praca na budowie - to niewielka część tego, co można robić.
Audio
  • Praca sezonowa to dobra okazja, by dorobić do kieszonkowego, ale też zebrać doświadczenie zawodowe (Czwórka/4 do 4)
Wakacje to czas pracy dorywczej
Foto: Glow Images/East News

Najwięcej można zarobić jako kelner i kelnerka w miejscach, w których sprzedawane są alkohole, a klientela pochodzi głównie zza naszej zachodniej granicy. Bardzo przydatna jest znajomość języka obcego. Jeśli uda się porozumieć z klientem w jego ojczystym narzeczu, można liczyć na większy napiwek. Zarobki sięgają nawet do 3 tys. zł. Przyhotelowi kucharze również nie mogą narzekać na wysokość pensji. Rekordy biją oferty pomocy przy gospodarstwie rolnym, w którym pomaga się właścicielom w pracach przy krowach dojnych, w polu lub przy obsłudze maszyn. Pracodawca najczęściej oferuje wyżywienie i nocleg, plus wynagrodzenie aż do 5 tys. zł!

Czytaj także: Wczesna praca się opłaca?<<<

Podczas przerwy od szkoły młodzi mogą nie tylko dorobić do kieszonkowego, ale też zapoznać się z pracą w ich przyszłym, wymarzonym zawodzie. Dostanie się na staż lub praktyki, dzięki którym sprawdzą, czy dany zawód jest rzeczywiście tym, co chcą robić w życiu, a przy okazji zdobędą cenną pozycję do CV, stanowi interesującą wakacyjną alternatywę.

- Polskie prawo pozwala nam podejmować pracę przed osiągnięciem pełnoletności. Osoby w wieku od 16 do 18 lat mogą już pracować. Przede wszystkim trzeba mieć zgodę pisemną rodzica, bądź opiekuna na podjęcie pracy. Nie może być ona wykonywana dłużej niż 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo i nie może odbywać się w godzinach nocnych. Piętnastolatkowie mogą wykonywać pracę przez 6 godzin dziennie i musi być związana z planami zawodowymi na przyszłość - mówi Agata Stachowiak z serwisu Olx.pl

Ważne jest, aby podpisać umowę z pracodawcą przed podjęciem pracy. Niezależnie od tego, jaka będzie to umowa - o dzieło, czy zlecenie, powinna być tam informacja dotycząca wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia oraz zakres obowiązków. Gwarantuje to pewność, że pracownik nie będzie wyzyskiwany.

Więcej dowiesz się słuchając całego materiału w audycji "4 do 4".

bc, ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca prawo wakacje
Czytaj także

Praca marzeń, ale 24 godziny na dobę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 13:11
Półroczny pobyt w kurorcie wakacyjnym, z który nam płacą? To praca marzeń. Ale nawet taki zawód ma pewne wady...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętajmy, że kurier to też człowiek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:00
Na liście zawodów, które darzymy najmniejszą sympatią, kurierzy zajmują od lat wysoką pozycję. Zarzucamy im brak punktualności, dbałości o zamawiane przez nas przedmioty. Często jednak zapominamy przy tym, że dostawcy to tacy sami ludzie jak my i zasługują na szacunek oraz wyrozumiałość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola w serialu - ciekawy pomysł na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 11:00
Wakacje w mieście nie zawsze są ciekawe, ale można podjąć kroki, by to zmienić, przenieść się w inną rzeczywistość - a wszystko dzięki roli w serialu.
rozwiń zwiń