Przyjdź i kibicuj!

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 14:54
Od 18 do 24 września trwają w Warszawie Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
Audio

21 września w studiu Czwórki gościł Dariusz Pietrowski, jeden z organizatorów Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W imprezie weźmie udział 57 reprezentacji narodowych skupiających niemal 1500 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z regionu Eurazji. W organizację imprezy zaangażowanych jest prawie 2500 wolontariuszy z całej Polski.

– Zawody paraolimpijskie są dedykowane sportowcom z dysfunkcjami narządu ruchu, natomiast olimpiada specjalna przeznaczona jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na tym polega różnica między tymi dwiema wydarzeniami sportowymi, różnica, z której wielu nie zdaje sobie sprawy – wyjaśnia gość.

 – To niezwykłe święto sportu odbywa się w Warszawie dzięki ciężkiej pracy Komitetu Narodowego Olimpiad Specjalnych w Polsce – podkreśla Dariusz Pietrowski. Sam konkurs o organizację Igrzysk porównać można do ubiegania się o Euro 2012. Należy złożyć ofertę do przetargu, która szczegółowo opisuje infrastrukturę imprezy, zaangażowanie wolontariuszy, dostępność obiektów, a także wsparcie władz państwowych.

– Olimpiady specjalne mają przywilej organizowania zawodów według ceremoniału olimpijskiego. Jest flaga, przysięga, zapalenie znicza w Grecji. Zawody europejskie odbywają się w czteroletnim cyklu olimpijskim – przypomina Dariusz Pietrowski.

– Zawody w poszczególnych dyscyplinach odbywają się na 6 obiektach w stolicy, m.in. na Arenie Ursynów, na SGGW i AWF. Na Torwarze obejrzymy rywalizację we wrotkarstwie, a w Rodzinnym Centrum Rozrywki HULAKULA odbędzie się bowling.

27 września odbędzie się pokaz MATP – treningu aktywności motorycznej. Jest to dyscyplina przeznaczona dla sportowców dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną w bardzo głębokim stopniu.

Igrzyska są otwarte, wstęp bezpłatny – każdy może przyjść i dopingować sportowców – zachęca Dariusz Pietrowski.

Igrzyskom towarzyszy spot reklamowy, który przekonuje, że osoba niepełnosprawna nie wymaga litości, posługi, czy specjalnej atencji, a jedynie obecności drugiego człowieka.

 



Am

Czytaj także

Pomogą niepełnosprawnym zdobyć pracę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 11:50
Osobisty asystent, opłacone czesne, pomoc w zakupie komputera – to tylko część wsparcia dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które chcą wrócić na rynek pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepełnosprawny Francuz przepłynął wpław Kanał La Manche

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2010 17:11
Niesłychanego wyczynu dokonał niepełnosprawny pływak z Francji. Pozbawiony górnych i dolnych kończyn przepłynął wpław Kanał La Manche.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panie uciekają, panowie gonią

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 07:56
Podczas Maratonu Warszawskiego kobiety wystartują o 19 minut i 30 sekund wcześniej niż mężczyźni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniżki studenckie jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 15:47
Wysokość nowej studenckiej ulgi na zakup biletów PKP - 49 lub 51 proc. - pozostaje niewiadomą - mówi przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
rozwiń zwiń