Prezydencja w UE: szansa i wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 19:01
Polska będzie przez pół roku kojarzona z Unią Europejską, a Unia Europejska z Polską - cieszy się dr Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki UW.
Audio

1 lipca 2011 roku Polska staje na czele Rady Unii Europejskiej. Odtąd przez pół roku będzie kierowała pracami Unii w różnych dziedzinach. Jakich? – W sprawach polityki rolnej, energetyki, pomocy humanitarnej dla Libii. Będziemy  inicjowali wszelkie działania, będziemy je realizowali wraz z Komisją Europejską i będziemy  sprawdzali, na ile są one realizowane. Tym samym będziemy mieli wpływ również na to, jak działają inne państwa – tłumaczy dr Piotr Wawrzyk, zastępca kierownika Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Kierowanie bieżącymi pracami Rady Unii Europejskiej wpisuje się w funkcję zarządzającą polskiej prezydencji. Oprócz tego sprawujące prezydencję państwo spełnia też funkcję planistyczną. – Będziemy planowali, jak będą wyglądały prace Unii przez pół roku. Jak będą pracowały i kiedy będą się spotykały gremia takie jak grupy robocze, jak będą przebiegały obrady i jakie tematy będą poruszane – wylicza gość Justyny Dżbik.

W ramach funkcji mediacyjnej (rozjemczej) zadaniem Polski będzie doprowadzenie do kompromisu między państwami zajmującymi w danej sprawie rozbieżne stanowiska. W ramach reprezentowania Unii Europejskiej w stosunkach zewnętrznych Polska będzie natomiast musiała prezentować stanowisko Unii w międzynarodowych pozaunijnych negocjacjach w sprawach związanych z rolnictwem, energetyką czy transportem.

Priorytetami polskiej prezydencji będą działania na rzecz budowania silnej pozycji Polski w Europie Wschodniej, zapewnienie naszemu krajowi bezpieczeństwa energetycznego oraz działania na rzecz likwidacji barier prawnych utrudniających polskim obywatelom prowadzenie działalności usługowej w innych państwach Unii.

Jak podkreśla dr Piotr Wawrzyk, prezydencja przyniesie Polsce korzyści przede wszystkim wizerunkowe. – To ogromny prestiż. Będziemy decydowali de facto o kierunku prac Unii. To Polska będzie przez pół roku kojarzona z Unią Europejską, a Unia Europejska z Polską – podkreśla gość Czwórki. W okresie prezydencji nasz kraj odwiedzą ponadto wszyscy najważniejsi politycy europejscy.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z dr. Piotrem Wawrzykiem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Młodzi Europejczycy za mało mobilni

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 15:31
"Youth on the Move" to akcja Komisji Europejskiej mająca zachęcać do studiowania i pracy za granicą w obrębie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski desant kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 17:40
Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego wyjawił ambitny plan kulturalnych wydarzeń wokół polskiej prezydencji w UE. W "Klubie Trójki" zdradza także gwiazdy tegorocznego Festiwalu Malta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klimat i polska prezydencja w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 06:23
Prezydencja Polski w UE to nie tylko budowa polityki na poziomie rządowym, lecz także kwestia niezwykle ważna dla społeczeństwa Wspólnoty. Jest najlepszym czasem na to, by polski rząd nauczył się współpracować z organizacjami pozarządowymi.
rozwiń zwiń