– Sztuka "Ojciec Bóg" zrodziła się pomiędzy żartem przy męskim piwie a refleksją nad Biblią – mówi Jacek Wasilewski, który wraz z żoną Katarzyną są jej twórcami. Postanowili, że ukażą uniwersalnie,codzienne problemy związane z ojcostwem na przykładzie niezwykłych bohaterów: Boga i jego Syna. Bóg jest tutaj ojcem ojców, superojcem, modelem ojca zawsze sprawiedliwego.
Zderzenie wątków znanych ze Starego i Nowego Testamentu ze zjawiskami współczesnej cywilizacji, daje niespodziewany, nie tylko komiczny, efekt. Spektakl stawia dramatyczne pytanie: na ile ukochaliśmy siebie w naszym dziecku, a na ile kochamy je jako człowieka, który jest oddzielnym bytem, ze swoimi marzeniami, wizją świata.
"Ojciec Bóg" opowiada o tym, co dzieje się z mężczyzną, gdy rodzi mu się dziecko. Pokazuje relacje ojca z synem: kształtowanie się roli ojca, zaangażowanie w opiekę nad synem i wychowanie, reakcję na młodzieńczy bunt, uniezależnianie się syna i moment, gdy rodzic uświadamia sobie, że dziecko może go przerosnąć. Fascynujące jest oglądanie relacji rodzinnych z punktu widzenia ojca.
Premierę monodramu poprzedziła kampania promocyjna w Internecie. W serwisie społecznościowym Facebook powstał specjalny profil, na którym Ojciec Bóg zwraca się do gości z prośbą o porady, jak postępować z żoną Marią i z „Młodym”, czyli Jezusem.
Spektakl można oglądać w warszawskim klubie 1500 m2 do wynajęcia. Sztukę wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz, a autorami są Katarzyna Wasilewska i Jacek Wasilewski.
W roli tytułowej występuje Marcin Perchuć, aktor Teatru Montownia. Muzykę skomponował Wojciech Waglewski.
Aby wysłuchać reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze "Ja ojciec", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boskie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.
Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.
Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!
(pg/mat. promocyjne)