Wykażą się wiedzą o Warszawie na ringu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 18:18
6 października w klubokawiarni "Retrospekcja" ruszają II Varsavianistyczne Mistrzostwa Amatorów Retro-Ring. Miejscem "walki" jest ring, a zawodnicy zgłaszają się do odpowiedzi m.in. poprzez uderzenie w gong.
Audio

W Retro-Ringu może wziąć udział każdy, kto interesuje się Warszawą, a nie jest zawodowym historykiem. Do udziału w zawodach dopuszczani są także przewodnicy miejscy jednak z zastrzeżeniem, że ich staż nie może być dłuższy niż 5 lat. – Zgodziliśmy się na to, ponieważ nie zawsze przewodnik ma większą wiedzę od miłośnika stolicy – podkreśla Piotr Otrębski, współorganizator.

Varsavianistyczne Mistrzostwa Amatorów rozgrywane są etapami i składają się z pojedynków "jeden na jeden", gdzie pytania kierowane są najpierw do zawodników na zmianę, a później wedle zasady "kto pierwszy ten lepszy". Chcąc zgłosić swoją chęć odpowiedzi uczestnicy uderzają w gong. Mogą to robić w ciemno, nie znając jeszcze pytania. Muszą jednak pamiętać o tym, że trzy kolejne błędne odpowiedzi oznaczają dyskwalifikację, czyli nokaut. Pytania kierowane są do zawodników do momentu, aż któryś zdobędzie odpowiednia ilość punktów, wygrywając tym samym starcie.

Punkty za pytania przyznają sędziowie. Jak informuje Piotr Otrębski, do ich grona zaliczać się będą Jarosław Zieliński, Ryszard Mączewski, Krzysztof Jaszczyński, zeszłoroczny zwycięzca Jakub Jastrzębski i on sam. Każde starcie sędziuje trzech sędziów, którzy mogą przyznawać noty od 0 do 5 punktów.

W konkursie startuje 16 zawodników i w każdym kolejnym etapie jest ich połowa mniej.

– Celem Mistrzostw jest przede wszystkim edukacja o Warszawie. Podczas starć uczą się bowiem zarówno uczestnicy, jak i widzowie – podkreśla Piotr Otrębski.

Więcej o II Varsavianistycznych Mistrzostwach Amatorów Retro-Ring dowiesz się słuchając rozmowy z Piotrem Otrębskim, współorganizatorem przedsięwzięcia.

Posłuchaj również reportażu Bartka Wasilewskiego, który opowiadał w Czwórce o "kulturalnych" bitwach.

ap

Zobacz więcej na temat: KULTURA Warszawa
Czytaj także

Homer warszawskiej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:39
Walery Wątróbka, Teofil Piecyk i szwagier Piekutoszczak - humor i gwara dawnej Warszawy – z tym kojarzy nam się Stefan Wiechecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopcy silni jak stal, a dziewczęta?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 15:54
W 67. rocznicę Powstania Warszawskiego przedstawiamy losy bohaterskich dziewcząt walczących w Powstaniu.
rozwiń zwiń