Konjo: Nie idealizujmy PRLu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 15:00
Autor świeżo wydanej książki o muzycznym podziemiu lat 80. "Gangrena - mój punk rock song" przeciwstawiał się w Czwórce fali sentymentu za ostatnią dekadą realnego socjalizmu w Polsce.
Audio

- W ostatnim czasie ukazało się sporo książek napisanych przez artystów podziemnych lat 80., w rodzaju Kazika, Dezertera, KSU, czy T.Love, i zauważyłem, że niektórzy moi koledzy wyrażają niezrozumiały dla mnie sentyment za tamtymi czasami - irytował się w Czwórce Paweł "Konjo" Konnak, performer, artysta, poeta, a w ostatnim czasie kronikarz zapełniający białe karty z historii polskiej alternatywy lat 80.

- To był czas ponury, ołowiany; czas, który złamał życie wielu ludziom i, jak patrzę na niego, to widzę przede wszystkim mnóstwo świetnej muzyki, która przepadła, mnóstwo fantastycznej literatury, która nie została wydana, mnóstwo obrazów, które zostały zatracone, mnóstwo fantastycznych ludzi, którzy mogli zmienić ten kraj, a do dziś sprzątają ulice w Berlinie czy Nowym Jorku - mówił gość Justyny Dżbik.

Konjo, po wydanej w ubiegłym roku książce "Artyści, Wariaci, Anarchiści", w której wspólnie z Jarkiem Janiszewskim i Krzysztofem Skibą przyjrzał się historii takich grup artystycznych jak Tot-Art czy Pomarańczowa Alternatywa, w swoim nowym dziele  "Gangrena - mój punk rock song" przypomniał atmosferę muzycznego undergroundu czasów Jaruzelskiego, pokazjąc ją bynajmniej nie przez pryzmat sentymentalnej tęsknoty za młodością.

- Byłem przedstawicielm tzw. drugiej fali punk rocka, która eksplodowała wraz ze stanem wojennym. Różniliśmy się od, w sumie dość pogodnych, zespołów w rodzaju Kryzysu czy Tiltu. To wtedy pojawiły się najbardziej skrajne w historii polskiego rocka zespoły. Nikt nie grał tak ostro jak Dezerter, TZN Xenna, czy WC; nikt wcześniej nie śpiewał kawałków w rodzaju "Poronionej Generacji" - wspominał Konjo.

Więcej na temat 440-stronicowej książki - w której znalazły się nigdy wcześniej nie ujawnione fakty z życia alternatywy punkowej PRL, setki unikalnych zdjęć grup Dezerter, WC, Śmierć Kliniczna, Corpus X, Rejestracja, Kryzys, Izrael, Armia i wielu innych - w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Czytaj także

Dziś rusza Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 00:02
To podsumowaniem najciekawszych osiągnięć muzycznego sezonu. Wystąpią takie gwiazdy, jak Stanisław Sojka, Maryla Rodowicz czy Kasia Kowalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w Opolu: posłuchaj polskich piosenek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 03:00
Wystąpią takie gwiazdy, jak Stanisław Sojka, Maryla Rodowicz czy Kasia Kowalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O fenomenie popularności Radia Luxembourg

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 12:48
Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego przygotowują wystawę o Radiu Luxembourg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadzwońcie po milicję! " w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 16:30
13 grudnia będziemy obchodzić 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji ukaże się płyta Big Cyc "Zadzwońcie po milicję". Krążek zawiera nowo nagrane wersje piosenek zespołów punkrockowych, które grały w tamtym okresie.
rozwiń zwiń