Na konferencji poświęconej edukacji prawnej, która odbyła się w studiu Czwórki, Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przekonywał m.in., że piractwo przynosi nam więcej szkody niż pożytku. Bowiem z nielegalnym ściąganiem muzyki, filmów czy oprogramowania wiążą się ogromne koszty, które w dużej mierze spadają na odbiorców.
– Straty ponoszone przez artystów kumulują się na przykład w postaci drogich biletów czy małego nakładu płyt – wyjaśniał Bogdan Zdrojewski.
Minister kultury przypomniał również, że Polska jeszcze do niedawna znajdowała się na tzw. Watch List, czyli liście krajów, które nie przestrzegają praw autorskich.
– Udało się doprowadzić do tego, aby Amerykanie nas skreślili z tej listy, bo sytuacja w Polsce się poprawiła, dzięki choćby takiej aktywności jak ten program oraz uświadamianiu ludziom, że piractwo to kradzież - mówił Bogdan Zdrojewski.
Dziennikarz muzyczny Hirek Wrona tłumaczył z kolei, że każda płyta, książka czy gra jest dziełem sztuki i jako dzieło powinna być chroniona.
– W ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy, nie myślimy w tych kategoriach. A to źle. Trzeba chronić wszystkie dzieła sztuki, bo stanowią one nasze dziedzictwo narodowe – zaznaczał.
W akcji "Bądź świadomy" dużo mówi się także o sankcjach prawnych, które wiążą się z kradzieżą własności intelektualnej. Jak jednak przekonywał Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, są one środkiem do wykształcenia się w nas obyczaju, który polegać ma na szanowaniu czyjejś twórczości i wiązać się z uczciwością wobec artystów.
Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli środowisk artystycznych wspierających akcję "Bądź świadomy". Grono, w skład którego wchodzą m.in. ADAMUS (DJ), Mateusz Damięcki (aktor), Elektryczne Gitary (zespół muzyczny), Dorota Miśkiewicz (wokalistka), Krzysztof Skiba (wokalista, satyryk), Jarek Janiszewski (wokalista) czy L.U.C. (kompozytor, producent, raper) reprezentowali Fisz i Emade.
– Piractwo sprawia nam wiele przykrości, bo w swoje nagrania naprawdę wkładamy dużo pracy i chcemy się ciągle rozwijać – tak nielegalny proceder podsumował Fisz.
Podczas spotkania minister kultury Bogdan Zdrojewski otrzymał certyfikat potwierdzający "wdrożenie przez resort kultury najwyższych standardów zarządzania zasobami informatycznymi". Certyfikat przyznało Business Software Alliance (BSA) - branżowa organizacja non-profit reprezentująca producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego, powołana na rzecz bezpiecznego i zgodnego z prawem środowiska cyfrowego.
"Bądź świadomy" to wspólny projekt Związku Producentów Audio-Video, Narodowego Centrum Kultury i Hirka Wrony rozpoczęty w maju 2010 r.
W zeszłorocznym projekcie "Bądź świadomy" udział wzięło blisko 7 tys. uczniów i ponad 300 nauczycieli. Zorganizowano 35 spotkań, w 22 szkołach, a trasa, jaką pokonał Hirek Wrona, jeżdżąc na spotkania, wyniosła 7900 km.
Na spotkaniach organizowanych w ramach projektu uczestnicy dowiadują się m.in. o zagrożeniach związanych z umieszczaniem i pobieraniem nieautoryzowanych plików. Słuchacze mają także możliwość poznania procesu powstawania nagrań muzycznych, filmów i programów komputerowych, jak również dowiadują się o możliwych konsekwencjach w przypadku naruszania prawa.
Partnerami projektu są:
Narodowe Centrum Kultury
Związek Producentów Audio Video
Hirek Wrona
Gośćmi spotkania w radiowej Czwórce byli:
Bogdan Zdrojewski - minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Hirek Wrona - ambasador i partner projektu "Bądź świadomy"
Marek Staszewski – prezes Związku Producentów Audio Video
Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Fisz i Emade - muzycy
Zachęcamy do wysłuchania reportażu Bartka Wasilewskiego o prawach autorskich i własności intelektualnej oraz rozmowy Justyny Dżbik z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim i Hirkiem Wroną - tuż przed konferencją!
A później do obejrzenia i wysłuchania fragmentu konferencji dotyczącej projektu "Bądź świadomy"!
Wideo z konferencji będzie można znaleźć wkrótce na stronie Czwórki!!!
ap/mat. prasowe