Doradztwo filozoficzne to zastosowanie filozofii w praktyce. – Polega to na rozmowie, najczęściej dwóch osób – tłumaczy Piotr Wojciechowski, założyciel pierwszej w Polsce firmy, która profesjonalnie zajmuje się doradztwem filozoficznym, czyli Philosophical Counseling Poland. – Rozmawiamy głównie z przedsiębiorcami, najczęściej na tematy pozafilozoficzne.
Jak piszą doradcy na swojej stronie internetowej: "doradztwo filozoficzne jest specjalistyczną usługą polegającą na zidentyfikowaniu problemów i wskazaniu wielu możliwych równorzędnych rozwiązań przy wykorzystaniu szerokiej wiedzy filozoficznej. (...)
Jak podkreśla Wojciechowski, jego rozmówcy właściwie nie orientują się, że tematy, które poruszają to już filozofia. – Staram się sensownie odpowiadać na ich pytanie, najczęściej innym pytaniem – opowiada Wojciechowski. Kto jednak przyjdzie do doradcy filozoficznego po gotowe rozwiązanie, ten odejdzie z niczym. – Próbuję prowadzić rozmowę tak, by to rozmówca sam próbował formułować wnioski. Doradca filozoficzny to wyłącznie swego rodzaju katalizator.
W zachowaniu spokoju w różnych trudnych życiowych sytuacjach potrzebna jest umiejętność opanowania i... stoicyzmu. Tego uczy z kolei dr Tomasz Mazur z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Centrum Praktyki Stoickiej. – Stoicyzm jest bardzo potrzebny, by poradzić sobie z ogarniającym lękiem, czy powszechnymi emocjami, jak niepokój, czy bezradność. To wyzwania, przed którymi każdego wszyscy stoimy - tłumaczy dr Mazur. - Zresztą stoicyzm od początku był pomyślany, jako doktryna praktyczna, jako, można powiedzieć, sztuka życia.
Więcej na temat doradztwa filozoficznego, potrzeby bycia stoikiem, a także stosowania filozofii w praktyce dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Pod lupą".
(kd)