Nie liczcie na to, że inni Was wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:00
Zła pogoda, niepasujący termin, gorszy humor, to tylko kilka z wymówek, którymi usprawiedliwiamy swój brak działania. W Czwórce zastanawialiśmy, dlaczego Polacy zamiast zmieniać rzeczywistość, wolą na nią narzekać.
Audio

- Ludzie w Polsce się godzą ze wszystkim, byleby nie musieć nic robić – mówił jeden ze słuchaczy Czwórki. Przykładem tego lenistwa, może być sytuacja, która niedawno miała miejsce w Starachowicach, gdzie  odbyło się referendum mające na celu odwołanie oskarżonego o korupcję prezydenta miasta. Pomimo intensywnej kampanii, zachęcającej obywateli do tego, by zabrali głos w sprawie "sternika" ich miejscowości, do urn poszło zaledwie 23% mieszkańców.

- Ludzie idą głosować, wtedy, kiedy czują, że dzięki temu będzie im w przyszłości lepiej - komentował psycholog, Tomasz Łysakowski. - Jeśli popatrzymy na referenda, w których Polacy rzeczywiście czuli, że coś od nich zależy, to w większości byli jednak w stanie się ruszyć. Tutaj widoczenie tak nie było - tłumaczył.

Wyjaśnienia te nie do końca przekonały prowadzącego audycję, Krzysztofa Grzybowskiego, który zastanawiał się, czym, w takim wypadku, wyjaśnić bierność Polaków na poziomie tak podstawowym jak wspólnota mieszkaniowa. Nierzadkim widokiem są w końcu nierówne dorgi dojazdowe, czy obdrapane klatki w blokach, które, choć złoszczą ich mieszkańców, to nie przekładają się na podejmowanie przez nich wspólnych działań.

-W USA istnieją ciekawe badania, które pokazują, że w stanach, w których jest mało instytucji państwowych, ludzie częściej sobie pomagają. Tam gdzie udział państwa był duży, ludzie liczyli, że wyręczą ich urzędnicy. I my też liczymy na to, że ktoś coś zrobi za nas – tłumaczył gość Krzyśka Grzybowskiego.

Podejście to próbują zmieniać oddolne organizacje, takie jak chociażby starachowickie stowarzyszenie JES (Jakość, Energia, Starachowice). - Nasze stowarzyszenie powstało z myślą, żeby promować pozytywny wizerunek miasta i aktywizować obywateli. Najpierw zrobiliśmy stronę, potem telewizję, w której pokazujemy optymistyczne przejawy działań starachowiczan - opowiadał Piotr Babicki.

Gość audycji "4 do 4" cieszył się, że szeregi organizacji rosną w siłę, i że wśród młodzieży poztywnie zmienia się podejście do kwestii odpowiedzialności za losy miasta.

Więcej na temat stanu budowy "społeczeństwa obywatelskiego" w Polsce dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Uczelnie w opałach. Nadciąga niż!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 15:53
Skutki zmniejszającej się ilości studentów odczuwają już nie tylko prywatne szkoły, ale też te publiczne. Czy uczelnie zaczną zabiegać o studentów, czy będzie łatwiej dostać się na studia? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcjonerzy blachy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 16:10
Za wymarzoną tablicę są w stanie zapłacić nawet siedem stów. 29 września spotkają się w Warszawie na Ogólnopolskim Zlocie Kolekcjonerów Tablic Rejestracyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polaków dobrej woli jest więcej, choć sondaże tego nie pokazują

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 16:07
Przy okazji Euro 2012 chęć nieodpłatnej pomocy w organizacji imprezy wyraziło ponad 7 tysięcy osób. Mimo to Polacy, jeśli chodzi o uczestnictwo w wolontariacie znajdują się z tyłu europejskiej stawki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierogi, wódka i Mazury to polska duma narodowa. A czego się wstydzimy?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 23:00
Jesteśmy narodem malkontentów i cwaniaków, ale w obliczu zagrożenia albo tragedii potrafimy się jednoczyć. Z czego możemy być dumni, a co powinno być powodem do wstydu? Posłuchaj dyskusji w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń