Spokojni mieszkańcy kontra osiedlowe kluby nocne

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 16:45
Trwa debata bywalców dyskotek z ludźmi, zmęczonymi nocnymi hałasami. Problem dotyczy nie tylko klubów, ale także m.in. całodobowych sklepów monopolowych. Zdaniem wielu bowiem to nie jest wymarzone sąsiedztwo.
Audio
  • Kluby nocne kontra prawo do świętego spokoju - materiał Karoliny Mózgowiec
  • Rozmowa z gośćmi "4 do 4"
  • Co o tym sądzą słuchacze Czwórki? - zapytaliśmy ich

Zamieszanie wokół tematu znów obudziło dyskusję, czy rzeczywiście mieszkańcy nie mają prawa protestować, gdy pod ich oknami pojawia się osiedlowy ośrodek życia nocnego, albo choćby droga szybkiego ruchu.

Bywa jednak, że mieszkańcy nie chcą na swoim osiedlu nawet myjni samochodowej. Tak było w Krakowie. Zdaniem ekspertów to dobrze, że mieszkańcy potrafią się zjednoczyć, gdy mają wspólny cel, ale… przesadzać też nie warto.

- Zakłócanie spoczynku nocnego, krzyki hałasy, alarmy, niewłaściwe zachowanie młodzieży - to, zdaniem Moniki Niżniak z referatu prasowego stołecznej Straży Miejskiej najczęstsze przyczyny wezwań służb mundurowych przez mieszkańców. – Jeśli mamy do czynienia ze skupiskiem ludzi na osiedlu, pełnym bloków w dużym mieście, czy na obrzeżach, najczęściej skargi dotyczą grup młodzieży. Najczęściej towarzyszy temu alkohol.

Tymczasem, zdaniem Zbigniewa Hryniewicza z klubokawiarni Chłodna 25, w centrum miasta można prowadzić duży klub i jednocześnie liczyć na spokój. – Komuś może przyjść coś do głowy, by posiłować się z przystankiem, albo rzucić śmietnikiem – mówi gość Czwórki. – Tylko pytanie, czy pretensje w takich sytuacjach należy kierować właśnie do klubu. Nie możemy ręczyć za to, jak obca osoba będzie się zachowywała po opuszczeniu lokalu.

Posłuchaj całej rozmowy z gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego w audycji "4 do 4", oraz materiału reporterskiego Karoliny Mózgowiec. Dowiedz się, jakie zdanie na ten temat mają słuchacze Czwórki, klikając w sondę.

(kd)

Czytaj także

Zrzuć się na imprezę, albo na... książkę

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 15:00
Crowdfunding jest coraz popularniejszą formą zdobywania środków na realizację różnego rodzaju przedsięwzięć. Pieniądze dają członkowie społeczności wirtualnych, znajomi, rodzina i wszelkie osoby, które mikropłatnościami chcą wesprzeć twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Religia i etyka: czy uczniowie mają wybór?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 06:30
Teoretycznie przepisy pozostawiają uczniom i ich opiekunom możliwość wyboru: uczęszczać na lekcje religii albo, alternatywnie, etyki. A jak wygląda to w praktyce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szef dzwoni w sobotę, oddychaj żółtym kolorem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 16:34
Co trzeci polski pracownik ma poczucie, że ciągle musi być dyspozycyjny, mimo że zakończył pracę - tak wynika z najnowszych badań. A co z zasadą "work-life balance"?
rozwiń zwiń