Dobry pomysł to sposób na udany teledysk

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 17:24
Dziś każdy może zrobić wideoklip. Przede wszystkim liczy się dobry pomysł, a mniej - możliwości techniczne czy finanse. Dzięki temu artyści alternatywni wygrywają z mainstreamowymi, którzy idą na łatwiznę.
Audio

Dzięki licznym serwisom wideo każdy może zamieszczać w sieci swoje klipy. Ich przygotowanie wymaga dziś dużo mniej czasu i pieniędzy niż kiedyś. Coraz bardziej, niż profesjonale wykonanie, liczy się dobry koncept na to, jak w ciągu kilku minut opowiedzieć historię.

- Można zaobserwować taką prawidłowość, że teledyski wykonawców alternatywnych mają nieco lepszą jakość. Nie tyle samego obrazu, co fabuły i pomysłu na klip. Wykonawcy mainstreamowi raczej idą na łatwiznę. Większa ilość pieniędzy nie gwarantuje przecież dobrej fabuły - mówi Sebastian Hubner z portalu MySpace.

Ciekawy pomysł na historię w wideoklipie miała Zuzanna Szyszak, studentka Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, która stworzyła teledysk do piosenki Czesława Mozila "Pożegnanie małego wojownika". Przygotowywała go dwa miesiące, co przyniosło wymierne efekty w postaci nagrody na 21. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2012.


Krzysztof Grzybowski
do audycji "4 do 4" zaprosił specjalistów od komputerowych realizacji - Krzysztofa Kalinowskiego, prodziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko- Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, i Jacka Rokosza z Wydziału Sztuki Nowych Mediów.

- W Polsce trudno jest realizować teledyski, a tradycja jest fajna i ciekawa. Pierwsze klipy przecież robił Juliusz Machulski dla zespołu Kombi, A w Stanach - David Fincher dla Madonny. To jest bardzo dobra szkoła dla przyszłych filmowców - oceniają eksperci. - Z teledyskami jest jak z grami komputerowymi. Jeśli coś opiera się na dobrym pomyśle i porządnym wykonaniu, to zostaje w głowie - dodają.

Z biegiem lat zmienia się rola teledysków, ich moc rażenia. Kiedyś służyły do promocji muzyki, były reklamą. Dziś tę funkcję pełnią np. banery w internecie, a klip staje się częścią samej sztuki. Często zdarza się tak, że teledysk z muzyką stanowią oragiczną, nierozerwalną całość.

Jak się zaczyna pracę nad teledyskiem, na co należy zwracać uwagę przy jego produkcji, jak kształtują się trendy we współczesnych klipach - dowiesz się, słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

A oto jeden z teledysków, który przez czwórkowych gości uznany został za klipy wszech czasów.


(pj)

Czytaj także

W rytmie hip-hopu na Warsaw Challenge

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 16:25
Warsaw Challenge to nie tylko święto hip-hopowców – to impreza dla wszystkich spragnionych dobrej, pozytywnej zabawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Johnny Cash inspiruje rysowników

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 10:35
Klatka po klatce ludzie, którzy słuchają Johnny'ego Casha, rysują czarno-biały klip do jego ostatniej piosenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teledysk to też sztuka

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 14:05
Artyści wizualni często czerpią z muzyki. Czasem efektem ich działań są wideoklipy. Jaki związek ma popkultura ze sztuką możesz dowiedzieć się w każdy wrześniowy piątek w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń