Dla zwykłego turysty Berlin jest trudny - ma za dużą powierzchnię i zbyt wiele do zaoferowania. Być może dlatego stolica Niemiec przyciaga przede wszystkim ludzi młodych, którzy nie chcą poruszać się utartymi szlakami i wolą poznawać miasto na własną rękę .
- Klasyczne przewodniki lepiej zostawić w domu, a wycieczkę rozpocząć od zwiedzania dzielnic. - mówi Olga Teodorek z Niemieckiej Centrali Turystyki . Bo Berlin w gruncie rzeczy jest zlepkiem małych miasteczek, a każde z nich ma swój własny charakter.
Najbardziej artystyczna, imprezowa i kolorowa dzielnica to Kreuzberg , powstały w 2001 roku z połączenia części Berlina Wschodniego i Zachodniego. Kiedy wschodnią i zachodnią część miasta oddzielał mur, Kreuzberg leżał na peryferiach zachodu. Po upadku muru znalazł się nagle blisko centrum zjednoczonego Berlina. Stał się modny, ale na szczęście nie stracił oryginalnego charakteru.
- To miejsce głównie zamieszkują tureccy imigranci i zawsze było tu bujne życie nocne - opisuje uroki dzielnicy gość audycji "4 do 4". - Mamy tu niezliczone klimatyczne knajpki, bary z orientalnym jedzeniem, kina, niezależne teatry, galerie i sklepiki z antykami.
Inną ciekawą dzielnicą, w której życie toczy się charakterystycznym rytmem, jest Prenzlauer Berg , który wcześniej było typowym przedmieściem robotniczym: - W tej chwili jest to najmodniejsza dzielnica Berlina, gdzie osiedlają się młodzi, zamożni ludzie . Na szczęście artystyczno- -dekadencki klimat nie zniknął z ulic - dodaje ekspert.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie bije serce "nowego Berlina", dlaczego o stolicy Niemiec mówi się, że to największa tropikalna wyspa Europy, i skąd wzięła się legenda o "Moście Dziewic", koniecznie posłuchaj nagrania z audycji "4 do 4" .
VIDEO
VIDEO
kul