- Gruzja należy do śródziemnomorskiej cywilizacji, w któej taniec i śpiew zajmują szczególne miejsce - wyjaśnia gość Krzyśka Grzybowskiego. - Każdy region ma swoje zwyczaje i własną muzyczną tradycję, a niektórzy naukowcy mówią, że starożytne tańce gruzińskie działają na człowieka jak joga.
Gruzja znajduje się w Azji i leży na Zakaukaziu. Graniczy m.in. z Rosją i Azerbejdżanem. Dzięki geograficznemu usytuowaniu jest atrakcyjna turystycznie zarówno latem, jak i zimą. W wakacje możemy opalać się na wybrzeżu Morza Czarnego, a jesienią podziwiać zabytki w Tbilisi.
- Mój kraj słynie z długowieczności. Najstarsza mieszkanka Gruzji liczyła 130 lat - opowiada David Gamtsemlidze. - To zaleta fantastycznego mikroklimatu, dobrej wody i pysznego jedzenia oraz wina. Jedną z najważniejszcych części gruzińskiego życia jest właśnie biesiadowanie. Na suto zastawionym stole centralne miejsce zajmuje wino. Tamtejsze toasty są długie i zazwyczaj kończą się zaskakującą lub śmieszną puentą. Ale wielogodzinne uczty to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Gruzję: - Zalety mojego kraju mógłbym długo wymieniać. Skupię się na tych najistotniejszych: ciekawa historia, własny alfabet oraz ambitni i gościnni ludzie, których nie spotkacie nigdzie indziej - mówi gość Czwórki.
Najciekawsze miejsca, najsmaczniejsze potrawy i największe gruzińskie atrakcje poznasz, słuchając kolejnego odcina cyklu podróżniczego w audycji "4 do 4". Nagranie znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu. Zapoznaj się także z materiałami Kasi Tarnopolskiej, która zbadała związki Gruzinów z tańcem oraz filmu "5 dni wojny" z realiami wojny gruzińskiej.
Podróżuj z Czwórką dookoła Europy > > >
kul