Co ty wiesz bez Wikipedii?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:00
Młodzież często posługuje się hasłem "nie ma cię w sieci to nie istniejesz". Fakt, najczęściej poszukując informacji sięgamy do internetu.
Audio

Gdy poszukujemy informacji zazwyczaj trafiamy na strony Wikipedii, kontynuujemy internetowe poszukiwania tylko wtedy, gdy wiedza tam znaleziona nam nie wystarcza.

O przyczynach takiego stanu rzeczy Krzysztof Grzybowski rozmawiała z zaproszonymi gośćmi: profesorem Włodzimierzem Gogołkiem z  Wydziału Dziennikarstwa UW i profesorem Adamem Wierzbicki z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Wśród powodów popularności Wikipedii panowie wymieniają: łatwość wyszukiwania, dostępność, cenę, a właściwie jej brak i nadążanie za zmianami i to, że w internecie informacje powstają w sposób demokratyczny. Internet z pewnością utrudnił też pewne sprawy, stworzył zawody.

- Powstały nowe zawody np. "audytor wiarygodności informacji", tacy ludzie są poszukiwani. Ta osoba musi umieć szukać, analizować informacje i weryfikować je - wyjaśnia prof. Wierzbicki.

Profesor Gogołek zwraca uwagę, że w sieci ukazują się też informacje nieprawdziwe, choć Wikipedia cały czas pracuje nad swoją wiarygodnością, wyłapuje błędy wprowadzane specjalnie przez internetowych wandali.

Na przestrzeni lat zmienił się również nasz sposób patrzenia na informacje. Czasem zdarza się tak, że na temat błahej sprawy dostaniemy bardzo dużo wyników, a ważna zostanie pominięta.  Należy też pamiętać, że internet, łatwość otrzymywania odpowiedzi na nasze pytania zabija w nas kreatywność i własne myślenie. Jak temu zaradzić i jak działać na rzecz wiarygodności informacji w internecie dowiesz się słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

(pj)

Czytaj także

I ty zostań wikipedystą

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 04:20
Prawie wszyscy korzystamy z Wikipedii. Teraz mamy szansę pomóc ją rozwijać i w dodatku wygrać atrakcyjne nagrody np. wyjazd do Hongkongu na Wikimanię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawo internetowych czarnych list wchodzi w życie w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 09:10
Oficjalnie: przeciwko internetowej pornografii dziecięcej, nieoficjalnie: przeciwko opozycji i działaczom demokratycznym. Prawo pozwalające na blokowanie stron www bez wyroku weszło w życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chodzi o zanurzanie pióra w ranie"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 11:22
- Dziennikarstwo pozwala wyrobić sobie pewną wizję świata, a przede wszystkim rozwija ciekawość - mówił gość Kultury w Jedynce, Pierre Assoulilne, francuski dziennikarz, a także członek Akademii Goncourtów.
rozwiń zwiń