Dziś na Śląsku zarabia się najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 14:00
W dużych dochody są większe niż w mniejszych. Różnice można też dostrzec pomiędzy różnymi regionami Polski. O to, z czego one wynikają, Krzysztof Grzybowski zapytał ekspertów.
Audio
  • Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? - materiał Kasi Tarnopolskiej
  • Ile kosztuje życie w stolicy? - materiał Kasi Tarnopolskiej
  • Dziś na Ślasku zarabia się najwięcej
Katowice
KatowiceFoto: Wikipedia/CC/Umkatowice

Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto to nadal mekki, do których się przyjeżdża w poszukiwaniu lepszych zarobków. Podobno właśnie w dużych miastach mamy do czynienia z większym  zapotrzebowaniem na talenty.  Nie bez znaczenia są też budowane lotniska i autostrady. Jedna z dróg szybkiego ruchu spowodowała ogromny rozwój śląskiej aglomeracji.

- Aktywność gospodarcza w różnych miastach zależy od wielu czynników, oczywiście między innymi od samorządów, ale też od nas samych. Świetnym przykładem jest Wrocław, a także cały Śląsk: tam mamy bardzo dużą aktywność w celu ściągnięcia przedsiębiorców - mówią Czwórkowi eksperci, ekonomista Marek Zuber i Konrad Obszyński z agencji zatrudnienia Experis. - Ważna jest też tzw. podaż pracy: ile osób jest na rynku pracy, ile osób się rodzi, ile studiuje. Stosunek tych zmiennych determinuje, ile w danym miejscu możemy zarobić - wyjaśniają.

Marek
Marek Zuber i Konrad Obszyński/ fot. W. Kusiński

Specjaliści obserwują też zjawisko przenoszenia się dużych światowych firm do Polski, bo tu jest taniej. Doceniają potencjał inżynierów, ale też wskazują na wieloletenie błędy w polskiej edukacji. Czy Polacy szukają pracy w innych miastach, jakie są różnice w zarobkach i kosztach życia, dowiesz się, słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego " 4 do 4 ".

Zapraszamy również do wysłuchania materiałów Kasi Tarnopolskiej o tym, ile zarabia się w polskich miastach i ile kosztuje życie w stolicy.

(pj)

Czytaj także

Proste nawyki pozwalają oszczędzać

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 13:09
- Jesteśmy narodem, który preferuje konsumpcję, czyli chętniej wydaje zarobione pieniądze, niż myśli o oszczędzaniu - mówi Robert Jagiełło z NBP. Tymczasem już dobre proste nawyki pozwalają nam zachować więcej pieniędzy w portfelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piruety na lodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 19:19
Ferie pełną gębą. A ponieważ za oknem mróz, więc lód pokrył rzeczki i jeziorka, po których można sunąć na łyżwach. Mieszczuchy zaś mają do dyspozycji lodowiska. W "Czterech porach roku" wszystko o łyżwach
rozwiń zwiń