Folk już nie jest "obciachem". Powraca do łask

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 17:00
Szkocka krata, bałkańskie rytmy, holenderskie chodaki, czy bawarskie spodenki – jednych śmieszą, innych inspirują. Polacy, którzy dotychczas nieco wyśmiewali swoje ludowe tradycje, także zaczynają je doceniać.
Audio
  • Polski folklor powraca do łask? (4 do 4/Czwórka)
zespół Mazowsze
zespół MazowszeFoto: wikipedia.org/Felouch Kotek

W Polsce przez wiele lat to, co ludowe uważane było za "obciach". Tymczasem teraz wszystko się zmienia. Muzyka pradziadków trafia do mainstreamu, a designerzy coraz bardziej zafascynowani są wsią.

Kultura ludowa przestaje być przaśna i kojarzona ze starszymi paniami, które na spotkaniach kół gospodyń wiejskich wymieniają się przepisami na kluski śląskie albo na kaszubskie frekase. "Granda" Moniki Brodki podbiła serca słuchaczy i sprzedała się w niespotykanym w dzisiejszych czasach nakładzie, piosenki Donatana trafiły na setki iPodów młodych ludzi, a gadżety ze śląskich sklepów są uważane za szczyt lansu.

Zdaniem wielu, Polacy zaczynają swoją ludowość odkrywać na nowo. – Jesteśmy coraz bardziej pewną siebie kulturą - mówi Tomek Regalik, projektant, który swoją kanapę nazwał Chopin. – Objechaliśmy całą Europę i świat i zobaczyliśmy, że wcale nie jesteśmy gorsi.

Według Macieja Szajkowskiego, dziennikarza, prowadzącego w Czwórce audycję "Folk Off", oraz muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa powrót folku do łask to nie tylko tymczasowa, sezonowa moda, a dłuższe zjawisko. – Folk nigdy nią nie był i nie będzie – mówi Szajkowski. – Promowanie folku to konsekwentna i trudna praca, wyzwanie.

Bo folk, jako najstarsza muzyka świata, ma w sobie magnes, który powinien przyciągać. – To muzyka źródeł i ma wpływ na wiele innych stylistyk, które pojawiły się dużo później – przyznaje Krzysztof Nieporęcki ze sklepu płytowego "Hey, Joe". – Odnajdziemy go więc zarówno w balladach, na przykład u Boba Dylana, ale także w bluesie, czy jazzie. Folk pojawia się wszędzie, pod który ”kamyk” byśmy nie zaglądali. To bardzo ważna muzyka.

Z tymi głosami zgadzają się słuchacze Czwórki. – Tańczyłam w zespole folklorystycznym przez 12 lat, zwiedziłam pół świata – pisze Sylwia. – Polska na różnych festiwalach zdobywa zazwyczaj pierwsze miejsca za barwność strojów i radość tańca. Jest się czym pochwalić.

By dowiedzieć się więcej o obecności folklorystycznych akcentów w naszym codziennym życiu, słuchaj nagrań materiałów z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka tradycja
Czytaj także

Miejsca, których już nie ma...

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 08:15
"Hyde Park" odwiedza miejsca kultowe, a zarazem magiczne! Miejsca, które za chwile mogą na dobre zniknąć, zamienione na supermarkety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kędziorek o rekordach 16. Festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 12:18
Do konkursu zgłosiły się w tym roku aż 62 zespoły i ich poziom muzyczny jest naprawdę imponujący – mówił w Czwórce Piotr Kędziorek - kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 16. edycja festiwalu wystartuje 16 maja.
rozwiń zwiń