Umowy, kruczki prawne, ubezpieczenia... Zafunduj sobie bezpieczne wakacje

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 16:00
Choć wakacje jeszcze się nie zaczęły, już dwa biura ogłosiły upadłość. Na co uważać i jak sprawdzić, czy oferta przewoźnika jest wiarygodna?
Audio
  • Umowy, kruczki prawne, ubezpieczenia... Jak zorganizować sobie bezpieczne wakacje? - rozmowa z Haliną Kochalską i Katarzyną Słupek (4 do 4/Czwórka)
  • Zanim podpiszesz umowę z biurem podróży - materiał Anny Depczyńskiej (4 do 4/Czwórka)
Halina Kochalska i Katarzyna Słupek w Czwórce
Halina Kochalska i Katarzyna Słupek w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Ale kłopoty z niewypłacalnymi, bądź nierzetelnymi firmami to nie jedyne niemiłe niespodzianki, które mogą nam się przytrafić podczas wakacji.

Podstawą udanych, bezstresowych wakacji jest… przeczytanie umowy z biurem podróży, przed podpisaniem jej. Nie lubimy tego robić, ale to konieczność, jeśli nie chcemy mieć przez własne zaniedbanie kompletnie zepsutego urlopu.

Warto też sprawdzić, czy biuro podróży, z którego usług chcemy skorzystać, działa legalnie. – Możemy to zrobićnawet wirtualnie, przez internet – mówi Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem ekspertki jednak, przed upadłością przedsiębiorcy nie ma tak naprawdę żadnego zabezpieczenia. – Bez względu na to, czy chodzi o biuro podróży, czy mechanika, który remontuje nam samochód, w przypadku upadłości największe konsekwencje zawsze ponosi konsument. By się upewnić, że jesteśmy bezpieczni, warto więc wykonać telefon do biura marszałka województwa, w którym mieści się dane biuro. Tam otrzymamy najbardziej aktualne informacje. 

Jedną z najważniejszych spraw, które musimy załatwić przed wyjazdem jest ubezpieczenie wakacyjne. To czasem tylko kilka złotych dziennie, a może uratować nam nie tylko urlop, ale nawet zdrowie. – Poważnym zagrożeniem są także kradzieże – mówi Halina Kochalska, ekspertka z Open Finance. – A to często się zdarza, gdy ludzie beztrosko wbiegają do morza, zostawiając wszystkie rzeczy, bez opieki na brzegu.

Jak wynika z badań Europejskiego Centrum Konsumenckiego, Polacy po wakacyjnych wojażach często skarżą się na rozbieżności między tym, co widzieli na folderach reklamowych hoteli, w których mieli wypoczywać, a rzeczywistością. – Jeśli standard hotelu odbiega od tego, do czego przedstawiciel biura podróży się zobowiązał, warto walczyć o swoje na miejscu, już zaraz po przyjeździe – mówi Katarzyna Słupek specjalistka ds. komunikacji z ECK. – Można nawet wziąć kopię umowy, którą podpisaliśmy z biurem podróży i foldery, które nam pokazywano, by mieć podstawy do działania. Jeśli zabiegi te nie doczekają się odpowiedzi, pozostaje reklamacja w trakcie wyjazdu, bądź do 30 dni po powrocie do domu.

To, jak zadbać o bezpieczne, bezstresowe wakacje, sprawdzaliśmy w audycji "4 do 4"

 

Czytaj także

Bezpieczne opalanie? "Coś takiego nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 12:25
W ostatnich latach zapanowała moda na opalanie. Latem wystawiamy więc nasze ciała na słońce, by choć odrobinę zbrązowiały. – Gdy widzę opalających się ludzi w parkach, bądź na plaży, budzi to we mnie grozę – mówi dr Monika Słowińska z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twoje biuro podróży upadło? Zgłoś się do resortu sportu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 15:39
Ministerstwo Sportu i Turystyki chce zapewnić klientom upadających biur podróży lepsze zabezpieczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Potaczała: pierwsza w Polsce komuna hipisów powstała w Bieszczadach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 18:30
W sentymentalną podróż wybraliśmy się w towarzystwie Krzysztofa Potaczały, autora reportaży "Bieszczady w PRL-u".
rozwiń zwiń