Licencjat się nie opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 05:00
Według badania "Diagnoza Społeczna 2013" posiadanie tytułu licencjata się nie opłaca, bo dzięki niemu nasze zarobki i tak diametralnie nie wzrosną. Mimo to dyplom ten cieszy się niesłabnąca popularnością.
Audio
  • Czy warto mieć dyplom licencjata? - rozmowa z Anną Wdowińską-Sawicką (4 do 4/Czwórka)
  • Licencjat się nie opłaca - wynika z badania "Diagnoza społeczna 2013" (4 do 4/Czwórka)
Licencjat się nie opłaca?
Foto: Glow Images/East News

Okazuje się, że nakłady finansowe i czas, które musimy poświęcić, by studiować i móc obronić pracę licencjacką, zwiększają nasze wynagrodzenie podczas późniejszej pracy zawodowej średnio jedynie o 8 proc. w stosunku do osób, które na studia w ogóle nie poszły.

- Licencjat już jest ewidentnie nie opłacalny - mówi Janusz Czapiński, szef największego w Polsce badania "Diagnoza społeczna". - Opłaca się za to mieć dyplom magistra, a coraz bardziej także doktora.

Jednak licencjat jest nam potrzebny, tak uważa Anna Wdowińska-Sawicka z magazynu "Perspektywy". - To pierwszy etap kształcenia - mówi gość "4 do 4". - A badania tego typu budzą we mnie sprzeciw, bo przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co będzie się działo do naszej emerytury.

Anna
Anna Wdowińska-Sawicka w Czwórce/fot. Wojciech Kusiński

Nie opłaca się jednak, zdaniem ekspertki, zdobywać wykształcenia licencjackiego wyłącznie po to, by "mieć jakiś papier". - Jeśli zabraknie nam pomysłu na ciąg dalszy edukacji i wybierzemy łatwy kierunek, by się nie przemęczać, to nam się nie opłaci - zapewnia Wdowińska-Sawicka.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja studenci
Czytaj także

Mamy problem: połowa Polaków z wyższym wykształceniem...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:30
Z badań wynika, że co drugi Polak ukończy studia przed 30. rokiem życia. To powód do dumy? Nie do końca. - W ostatnich latach uczelnie "poszły" w liczbę wypuszczanych absolwentów, a nie w jakość ich kształcenia - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyższe szkoły zawodowe – szansa na pracę dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:00
Bezrobocie młodych Polaków bije rekordy i sięga nawet o 28 proc. Studia od dłuższego już czasu nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy. Coraz częściej więc młodzież sięga po nowe rozwiązania – wyższe szkoły zawodowe, które w Polsce działają dopiero od 15 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Student jest dziś produktem kultury masowej"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:36
W Polsce rusza rok akademicki. Tym samym, jak co roku, pojawia się pytanie: czy studia wciąż są niezbędne, by zaistnieć na rynku pracy? - Oprócz umiejętności, powinny uczyć postaw, które pomogą młodym ludziom poradzić sobie w zawodowym życiu - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
rozwiń zwiń