Bezcenna pamięć kombatantów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 17:57
Wiedza, pamięć kombatantów i ich domy pełne pamiątek są źródłem informacji dla wielu grup rekonstrukcji historycznej. Taką postacią, od której można dowiedzieć się wiele jest major Nowakowski, ceniony w całej Polsce.
Audio
  • "Historyczne rekonstrukcje” - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Czwórka/4 do 4)
Żołnierze Kolegium A  elitarnej jednostki Kedywu Okręgu Warszawskiego AK
Żołnierze Kolegium „A” – elitarnej jednostki Kedywu Okręgu Warszawskiego AKFoto: Wikipedia/CC/Tadeusz Sumiński , ed. (1959) "Pamiętniki żołnierzy baonu "Zośka". Powstanie Warszawskie", Warszawa: Nasza Księgarnia no ISBN

Młodzi zapaleńcy chcą poznawać polską historię, historię wojskowości i militariów. Do tego potrzebna jest im wiedza. Zdobywają ją od kombatantów, wielu z nich jest skarbnicą wiedzy, a domy skarbnicą pamiątek związanych z historią wojska. Znakomicie układa się współpraca młodych rekonstruktorów z żołnierzami Armii Krajowej i drugiej konspiracji. Starsi ludzie są obiektem podziwu, w ich domach odbywają się spotkania historyczne. W czasie rekonstrukcji służą wiedzą i radą, co do detali mundurów, wiedzy o broni, jakiej używała dana formacja.

To napędza młodych miłośników historii do działania i prezentacji kolejnych wydarzeń historycznych w czasie obchodów rocznicowych danego wydarzeni. - Dom pana majora Nowakowskiego jest świątynią walki o niepodległość. Z panem majorem rozmawiamy na tematy kolekcjonerskie, historyczne - mówią członkowie grupy rekonstrukcyjnej. - Przedmioty zgromadzone w tym domu przemawiają historią, każdy z nich ma swoja historię, jest czymś więcej niż tylko przedmiotem, on budzi jakieś emocje - wyjaśniają.
Major Nowakowski od lat uznawany jest za wybitnego specjalistę w dziedzinie bronioznawstwa. W jego domu, oficjalnie nazwanym Muzeum Władysława Nowakowskiego "Żubra" można odnaleźć relikwie walki o niepodległość jeszcze z początku XX wieku.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, jest współfinansowana ze środków rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2012-2013.
(pj)

Czytaj także

Górnicy, nauczyciele, urzędnicy, których łączy zakon templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 03:00
Zakon templariuszy wznowił działalność w Polsce dziewięć lat temu. Należą do niego zwykli ludzie, od urzędników po strażaków i górników. Kim są współcześni templariusze? Opowiada o tym reportaż Katarzyny Błaszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Praga Śpiewa z seniorami z Brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 08:30
Trzy lata temu młoda i pełna energii dziewczyna zaraziła swoją radością podopiecznych Domu Pomocy Dziennej na warszawskiej Pradze. Tak powstał zespół Cała Praga Śpiewa, który zachęca do wspólnego muzykowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fach przekazywany z mistrza na ucznia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 18:00
Wciąż istnieją zawody, których nauka przebiega na zasadzie mistrz i uczeń. Bohaterkami reportażu w "4 do 4" są Teresa Krasnodębska i Katarzyna Fortuna - inspicjentki operowe w Teatrze Wielkim.
rozwiń zwiń