Z dobroczynnością za pan brat

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 15:30
Najrzadszą formą dobroczynności, według badania, jest wolontariat. Tylko 4 procent ankietowanych stwierdziło, że udziela tego typu wsparcia. Jednak aż 11,5 miliona Polaków oddaje 1 procent na organizacje pożytku publicznego.
Audio
  • Czy jesteśmy dobroczynni i czy chętnie oddajemy 1 procent na organizacje pożytku publicznego - materiał karoliny Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Z dobroczynnością za pan brat
Foto: Glow Images/East News

Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii uważa, że w ostatnich latach wolontariat przechodzi metamorfozę. Jeszcze niedawno Polacy nie wiedzieli, czym różni się on od czynu społecznego.
- Niektóre badania mówią o wyższym poziomie wolontariatu, być może część ankietowanych nie identyfikuje się z grupą wolontariuszy, jednocześnie należąc do niej - wyjaśnia ekspert.  
Dobrą wiadomością jest to, że każdym rokiem rośnie liczba osób, które oddają 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego, choć zdaniem Łukasiaka niekoniecznie wynika to z naszej dobroczynności. 
- Przekazanie 1 procenta to raczej alokacja pieniędzy, które i tak musimy oddać, na ważny cel społeczny - mówi specjalista. - To nas uwrażliwia i stajemy się uczestnikami w procesie kształtowania tego, co istotne, co powinno być wsparte jeśli chodzi o inicjatywy obywatelskie - dodaje. 
Według danych Ministerstwa Finansów, w zeszłym roku 1 procent podatku przekazało 44% podatników. - Gdy pojawiła się możliwość przekazania 1 procenta na organizacje pożytku publicznego, na początku 2004 roku, skorzystało z niej jedynie 80 tysięcy osób - mówi Małgorzata Gałęziak z ministerstwa. - Dziś jest to ponad 11,5 miliona podatników.
Polacy pomagają dzieciom, hospicjom, zwierzętom, organizacjom NGO, fundacjom i wielu innym instytucjom. Jednak jeszcze 16% z nas twierdzi, że nie ma organizacji, którą chcieliby wspomagać.
(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka finanse podatki
Czytaj także

Płać podatki tam, gdzie mieszkasz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:52
"Karta Warszawiaka", albo karty "Mieszkańca Każdego Innego Miasta" – czy to dobry sposób gmin na to, by płacić podatki tam, gdzie się mieszka? Zapraszamy do dyskusji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak błyskawicznie wypełnić zeznanie podatkowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:14
Ministerstwo finansów uruchomiło nową stronę, która ułatwić ma zwykłym zjadaczom chleba wypełnianie rozliczeń podatkowych. Z serwisu Szybkipit.pl możemy ściągnąć specjalną aplikację, albo zadać pytanie urzędnikom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 08:00
Choć niektórzy nie muszą martwić się o każdy zarobiony grosz i oszczędzać, by przetrwać "do pierwszego", niestety większość młodych Polaków ledwie wiąże koniec z końcem. Z badań wynika jednak, że nie zależy to od wysokości ich zarobków. Potrafią bowiem wydać wszystko, niezależnie od tego, ile zarobią.
rozwiń zwiń