Szukając pracy wyłącz naiwność

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 18:00
W wakacje wiele osób poszukuje pracy tymczasowej, również poza granicami Polski. Wśród potencjalnych pracodawców nie brakuje jednak oszustów. Jak się przed nimi ustrzec?
Audio
  • Stefan Schwarz doradził, jak nie stać się ofiarą na rynku pracy za granicą (Czwórka/4 do 4)
Szukając pracy wyłącz naiwność
Foto: sxc.hu/cc

W "4 do 4" ekspert rynku pracy, GRUPA ATERIMA przekonywał, że nie jest bezzasadnym stwierdzenie, że na świecie wciąż kwitnie handel ludźmi i tak naprawdę każdy z nas może stać się jego ofiarą. - Badania pokazują, iż to zjawisko istnieje i najbardziej kwitnie w krajach wysoko rozwiniętych, czyli w Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych. Handel ludźmi to nie tylko gangi, przymuszenia do pracy, czy sprzedaż organów, z którymi nam się to hasło często kojarzy. Aspekty związane z pracą pojawiają się właśnie w krajach uprzemysłowionych, bo tam jest ona najdroższa - tłumaczył gość Czwórki.
Schwarz radzi, żeby w sytuacji, gdy padniemy już ofiarą oszusta, jak najszybciej opuścić feralne miejsce pracy. Każdy dzień zwłoki stawia nas w gorszym położeniu, a gdy ktoś postanowił zatrudnić nas na czarno i nie wywiązał się w określonym terminie z zapłaty, nie należy oczekiwać, że to się zmieni. Pod żadnym pozorem nie można oddawać swoich dokumentów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nie emigrujemy już za byle pracą

Co pocieszające, zdaniem eksperta dość łatwo jest wyróżnić ogłoszenia, które są potencjalną pułapką. - Istnieje coś takiego jak system znaków ostrzegawczych. Pierwszym jest anonimowość oferty. Łatwo to stwierdzić już po adresie mailowym i tu szczególnie należy uważać na konta w serwisie gmail. Kolejną kwestią jest płaca. Nie dajmy się zwieść, że za zbieranie owoców czekają na nas kokosy. Gdy płaca jest podejrzanie wysoka, a oczekiwania wobec pracowników i ich kwalifikacji niewielkie - omińmy to ogłoszenie - doradza Schwarz. Ponadto jego zdaniem wystarczy poszukując pracy za granicą wyłączyć naiwność i wiarę w to, że niewielkim nakładem sił możemy w krótkim czasie zarobić znaczne sumy. Jest to w zasadzie niemożliwe.
Więcej o pułapkach czyhających na osoby chętne do pracy wakacyjnej za granicą - w zapisie audycji.
ac/bch

Czytaj także

Chcesz zmienić pracę? Podpisz umowę przedwstępną

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:00
Bywają sytuacje, gdy dostajemy wstępną propozycję nowej pracy i nie zważając na różne możliwości, błyskawicznie rezygnujemy ze starej, przebierając nogami na myśl o przyszłych wyzwaniach oraz wyższej pensji. Warto w takiej sytuacji zabezpieczyć się i zawrzeć umowę przedwstępną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: nie zwlekajmy z pierwszą pracą

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 11:56
Według sondażu TNS Polacy dość późno idą do swojej pierwszej pracy. Średnia wieku to 22 lata, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to niewiele ponad 20. - Im szybciej spróbujemy sił na polu zawodowym, tym większa szansa, że kariera ułoży się po naszej myśli - przekonywał w Czwórce Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młody Polak w pracy - pracuś czy leniuszek?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 16:00
Jak wynika z najnowszych badań coraz więcej młodych Polaków przyznaje się do problemów z koncentracja w pracy. Narzekają na przepracowanie i nadmiar obowiązków, z drugiej zaś strony dwie z ośmiu godzin pracy poświęcają na ploteczki, smsy i portale społecznościowe.
rozwiń zwiń