Czy prywatne uczelnie w Polsce czeka apokalipsa?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 16:40
Z raportu Instytutu Sokratesa wynika, że do 2020 roku studentów w Polsce może być nawet o 800 tysięcy mniej. To oznacza, że z ponad 300 prywatnych uczelni zamkniętych może zostać aż 250.
Audio
  • Czy prywatne uczelnie w Polsce czeka apokalipsa? (Czwórka/4 do 4)
Czy prywatne uczelnie w Polsce czeka apokalipsa?
Foto: Glow Images/East News

- Uważam, że uczelni jak i studentów w Polsce jest zbyt wielu i to nie jest odosobniona opinia. Jest to spowodowane bardzo często błędnym spojrzeniem na całokształt studiów - mówi Mateusz Mrozek z Parlamentu Studentów RP i dodaje: - Na początku lat 90. była nagła potrzeba skolaryzacji w Polsce na poziomie studiów wyższych. Mieliśmy wtedy około 400 tysięcy studentów w ogóle. Obecnie jest ich 1,5 miliona, a jeszcze 2-3 lata temu, było ich 1,8 miliona. Te 300 tysięcy uczniów "wyparowało". W konsekwencji tego zmniejszyła się liczba chętnych. Uczelnie, w szczególności prywatne, mają problemy.

Czytaj także: Czy warto iść na studia?<<<

Według eksperta, większa część szkół wyższych jest obarczona grzechem kształcenia w słabej jakości. Dzięki niżowi demograficznemu przed młodymi ludźmi otwiera się szansa, aby pokusić się o studia na uczelniach publicznych w formie bezpłatnej. Jednak zamknięcie tak dużej ilości szkół prywatnych nie będzie miało samych pozytywnych następstw. - Podstawowym problemem jest to, że masa słabszych osób trafi do lepszych szkół obniżając ich standardy kształcenia - wyjaśnia Mateusz Mrozek.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/kul

Czytaj także

Mamy problem: połowa Polaków z wyższym wykształceniem...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:30
Z badań wynika, że co drugi Polak ukończy studia przed 30. rokiem życia. To powód do dumy? Nie do końca. - W ostatnich latach uczelnie "poszły" w liczbę wypuszczanych absolwentów, a nie w jakość ich kształcenia - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idziesz na studia? - wybierz takie, których nie zlikwidują

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:45
Coraz częściej słyszy się o likwidowanych uczelniach wyższych, czy zamykaniu konkretnych kierunków studiów. Już niedługo maturzyści swą przyszłą szkołę sprawdzą bez problemów - dostaną informacje i o finansach, i o akredytacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyplom wyższej uczelni dyplomowi nierówny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 15:00
Na uczelniach wyższych nie dzieje się dobrze. Niż demograficzny i słabe wyniki egzaminu maturalnego sprawiają, że rektorzy niektórych szkół wyższych martwią się, czy będą mieli kogo uczyć.
rozwiń zwiń