"Przewrót kopernikański" - nowa metoda nauczania

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 16:00
Centrum Nauki Kopernik z Ministerstwem Edukacji Narodowej wspólnie uruchamiają projekt pod nazwą "Przewrót kopernikański". Ma on na celu wprowadzenie w szkołach nowych metod pracy nauczycieli z uczniami. Chodzi o to, aby młodzi ludzie samodzielnie wykonywali doświadczenia, przez co lepiej będą poznawać otaczający ich świat.
Audio
  • "Przewrót kopernikański" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Czwórka/4 do 4)
Przewrót kopernikański - nowa metoda nauczania
Foto: Glow Images/East News

- W "Przewrocie kopernikańskim” chcemy pokazać, że aby coś zrozumieć, trzeba samemu to wykonać. Dlatego przygotowujemy zestawy edukacyjne zwane "pudełkami”. W nich umieszczone są pewne narzędzia, jak przyrządy pomiarowe i propozycje doświadczeń, które można rozwijać oraz wykorzystać na wiele sposobów - mówi ekspert i dodaje: - Mamy nadzieję, że nauczyciel razem z uczniem, mając do dyspozycji elementy tego zestawu, będzie mógł zaprojektować własne pomysły i doświadczenia.

Czytaj także: Radio przeszłości i przyszłości w Centrum Nauki Kopernik<<<

Karty doświadczeń w "pudełkach” są zrobione tak, aby zaciekawiły młodego człowieka. Ich treść nie jest oderwana od tego, czego młodzież uczy się na co dzień w szkole. Chodzi o to, żeby dzieci materiał przerabiany w ławce poznały za pomocą własnych rąk i głów.

Od pewnego czasu pracownicy Centrum Nauki Kopernik obserwują, że nauczyciele zwracają się do nich po pomysły na przedstawienie materiału szkolnego w inny sposób, niż robili to dotychczas. - W projekcie "Przewrót kopernikański” zależy nam, aby młodzi ludzie polubili szkołę przez te zajęcia, byli aktywni i mogli sami zrobić doświadczenia. To pozwoli im budować własną wiedzę - tłumaczy specjalistka. - Staramy się namówić nauczycieli, żeby przede wszystkim zadawali pytania uczniom i pozwalali im samym szukać na nie odpowiedzi. Warto, żeby młodzi ludzie byli samodzielni.

Zapraszamy do wysłuchania całegop reportażu Grażyny Wielowieyskiej z audycji "4 do 4".

bc, ac

Czytaj także

Fizjoterapeuci - ludzie na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 19:00
Fizjoterapeuci to niezwykle pogodne osoby, które bardzo łatwo nawiązują kontakt z drugim człowiekiem. Sami przyznają, że największą satysfakcję z pracy przynoszą im pacjenci, którzy po leczeniu stają na własne nogi i zaczynają żyć samodzielnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezliczona ilość ludzkich pamięci

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 12:00
W czasach komputerów i prac nad sztuczna inteligencją nie dziwią pytania o pojemność ludzkiego mózgu. Czwórka te pytanie postawiła przed doktorem Pawłem Boguszewskim z Instytutu Biologii Doświadczalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa matura zerwie z szablonami?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 16:55
Nowy rok szkolny rozpoczął się kilka dni temu, Jego kulminacją będzie dla wielu tysięcy uczniów matura w maju. Egzamin dojrzałości odbędzie się w tym roku na nowych zasadach.
rozwiń zwiń