Zostań mechanikiem, to się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 16:37
Kończy sie moda na humanizm. Teraz prawdziwy renesans przeżywają szkoły i kursy zawodowe. Rynek pracy wymaga bowiem, by mieć konkretny fach w ręku. To gwarantuje zatrudnienie i pokaźne zarobki.
Audio

Dlatego młodzi ludzie lgną dziś do izb rzemieślniczych albo cechów, gdzie się szkolą, po 2-3 latach podchodzą do egzaminów czeladniczych, a potem mistrzowskich, by uzyskać tzw. "najwyższy tytuł wtajemniczenia zawodowego".

Największym powodzeniem cieszą się zawody mechanika, piekarza i cukiernika. – Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania kształceniem w rzemiośle w trybie dualnym, czyli po pierwsze praktyki w warunkach pracy, a po drugie teorii – tłumaczy Janusz Bańkowski, koordynator ds. oświaty Izby Rzemieślniczej Kurpi, Mazowsza i Podlasia.

To daje młodym pracownikom szerokie możliwości. Z jednej strony są bowiem wciąż uczniami, z drugiej, już zarabiają na własne emerytury. – Chyba jest takie myślenie wśród młodych ludzi, żeby "nie realizować się w jednym zawodzie przez całe życie", albo żeby "widzieć perspektywy zarobkowania i znalezienia się na rynku pracy" – twierdzi Bańkowski.

Najczęściej do egzaminów mistrzowskich podchodzą ludzie, którzy aspirują, by założyć własną działalność gospodarczą. Taki tytuł bowiem respektowany jest nie tylko w Polsce, ale także za granicą. – Nie tylko zresztą w prywatnych zakładach pracy, ale i w państwowych wymagają tego tytułu, bo potrzebują fachowców – tłumaczy inż. Zdzisław Łapiński, dyrektor Izby Rzemieślniczej Kupi, Mazowsza i Podlasia.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Katarzyny Węsierskiej w audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Niebawem wzrosną najniższe zasiłki chorobowe

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 11:01
Od 1 stycznia 2012 r. zasiłki chorobowe, przysługujące pracownikom zarabiającym minimalną pensję, będą ustalane od wyższej podstawy wymiaru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po pięćdziesiątce tylko bezrobocie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 08:32
Więcej osób 50+ niż ludzi młodych jest bez pracy. To m.in. efekt likwidacji wcześniejszych emerytur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy kryzys uderzył w szarą strefę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 07:02
Coraz mniej osób przyznaje się do pracy na czarno - wynika z najnowszych badań GUS.
rozwiń zwiń