Coraz częściej robimy zakupy w sieci. Przesłanie towaru za pośrednictwem firmy kurierskiej wydaje się być metodą najszybszą, najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą. Z reguły tak jest, zwłaszcza jeśli alternatywą dla wysyłającego przesyłkę jest Poczta Polska... Jednak czy zawsze? – Kurier, który miał mi przywieźć przesyłkę do domu, umówił się ze mną 32 kilometry od miejsca zamieszkania – opowiada w Czwórce pan Jan. – Inny kurier przesyłkę dostarczył mi po niemal dwóch tygodniach, dzwoniąc do tego o godzinie 6.30!
Niektórym kurierom po prostu "nie opłaca się" dojeżdżać z jedną paczką do osób spoza wielkich miast. – Do mojej babci na wieś firma kurierska przyjeżdża raz na dwa tygodnie – opowiada Ewelina. – Tam wszystkie paczki dostarczane są raz na jakiś czas… hurtowo.
Kurierzy nie zawsze też zwracają uwagę na to, co jest w środku. – Zamówiłem niedawno drogie urządzenie elektroniczne – opowiada Sebastian. – Przesyłkę kurier powiesił mi na klamce bez żadnego zabezpieczenia… i to w bloku, w którym jest ok. 200 mieszkań.
Zobacz, jak kurier przerzuca przez płot... monitor:
Na szczęście to niechlubne wyjątki, nie zawsze tak jest, w końcu niekompetentni pracownicy zdarzają się wszędzie. Wśród kurierów bowiem bywają także prawdziwe perły: ludzie sympatyczni i profesjonalnie wykonujący swój zawód. – Wrzucanie telewizora przez płot albo zostawianie rzeczy na klamce w bloku jest trochę wbrew idei – tłumaczy Piotr Wiktorowski, kurier z firmy kurierskiej DPD. – Każdy klient musi potwierdzić odbiór przesyłki podpisem.
Kurierzy poza tym, że odpowiadają przed klientem, odpowiadają też przed firmą, dla której pracują. To duża odpowiedzialność, bo przesyłki bywają wartościowe. – Od momentu odebrania przesyłki od nadawcy do momentu doręczenia jej odbiorcy firma kurierska odpowiada finansowo za bezpieczeństwo pakunku – mówi Wiktorowski. – Przesyłki są ubezpieczone, więc zadaniem kuriera jest dbać o nie i dowieźć je bezpiecznie do celu.
Piotr Wiktorowski w studiu Czwórki/fot. Aurelia Chmiel
Więcej o tym, dlaczego praca kuriera jest stresująca, dlaczego często kurierom tak się spieszy, o kodeksie etyki zawodowej i o tym, jakie trzeba mieć predyspozycje, by wytrzymać w tym zawodzie dłużej, dowiesz się, słuchając materiału z audycji "Pod lupą" oraz całej rozmowy z Piotrem Wiktorowskim.
(kd)