"Włanczam światło", czyli schorowany język polski

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 12:30
Aż 63 procent Polaków przyznaje, że nie zawsze dba o poprawność językową. "Cofamy się do tyłu", niektóre rzeczy robimy "permamentnie", a panowie mówią "szłem". Jesteśmy coraz bardziej niechlujni. Mówimy i piszemy szybko, zrozumiale, ale niekoniecznie poprawnie.
Audio
Tomasz Stawiszyński i Krzysztof Grzybowski w Czwórce
Tomasz Stawiszyński i Krzysztof Grzybowski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

- Często staramy się wypowiadać dobrze, ale w ferworze emocji nie wychodzi nam do końca tak, jak byśmy chciały - tłumaczą słuchaczki Czwórki w naszej sondzie. - Po pierwsze zbyt często wpadają nam niecenzuralne przerywniki, a do tego dochodzą głupie błędy typu: "na dworzu" - opowiada jeden ze słuchaczy. Niektórzy starają się zwracać uwagę bardziej na język pisany niż mówiony, inni chętnie wyłapują błędy językowe swoich rozmówców zamiast własne. - Młodzi ludzie mówią bardzo niepoprawną polszczyzną - podsumowuje jedna z respondentek.

Zdaniem Tomasza Stawiszyńskiego, publicysty, przedstawiciela "Krytyki Politycznej" i autora książki "Potyczki z Freudem", wpadki językowe zdarzają się wszystkim. - Ja sam dowiedziałem się, dopiero pisząc moją książkę, że sformułowanie "póki co", którego używałem dość często, jest błędem językowym i zamiast tego powinniśmy używać na przykład sformułowania "na razie" - wspomina Stawiszyński w Czwórce.

Zdaniem eksperta nasz język jest jednak materią bardzo "żywą". To daje Polakom szansę na rozwijanie skrzydeł elokwencji, ale sprawia również, że w dzisiejszym, pędzącym na złamanie karku świecie przekazujemy treści najszybciej, jak potrafimy, a co za tym idzie jak najprościej, czyli… ubogo.

Posłuchaj rozmowy na temat poprawności językowej Polaków, a także sondy, w której nasi słuchacze zwierzają się ze swoich i nie swoich błędów. Wystarczy kliknąć w załączone pliki dźwiękowe.

(kd)

Zobacz więcej na temat: języki obce
Czytaj także

Polski już drugim językiem w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 16:19
Tak wynika z najnowszego spisu powszechnego przeprowadzonego na wyspach brytyjskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzasz pisownię? Sprawdź też emocje

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 11:54
Napisałeś wiadomość elektroniczną pod wpływem emocji? Nie jesteś pewien czy dobrze wyraziłeś swoje uczucia? Niewykluczone, że już niedługo będzie można sprawdzić "poprawność" emocjonalną przekazu internetowego.
rozwiń zwiń