Watykan z trzech stron otoczony jest murami, a na jego niewielkiej powierzchni (0,44 km2) mieszczą się: zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych. Jest tam także Papieska Akademia Nauk oraz założone w 1572 roku Obserwatorium Watykańskie.
- Wydawałoby się, że w taki dzień jak dziś, kiedy po raz pierwszy od wieków głowa państwa katolickiego dobrowolnie rzeka się swojej funkcji w Watykanie będzie tłum. Tymczasem, jak donoszą tamtejsze media, jest zupełnie normalnie. Tak jak każdego dnia - opowiada redaktor naczelna magazynu La Rivista. - Ale niewykluczone, że zmieni się to wieczorem, bo Plac Św. Piotra to jedno z tych miejsc, które Rzymianie chętnie odwiedzają. Zwłaszcza teraz, kiedy robi się ciepło.
panorama Watykanu
Watykan, choć zrośnięty z Rzymem, jest autonomicznym państwem i jako takie posiada własny rząd, wojsko i policję. A także pocztę z własnymi znaczkami, stację kolejowa, rozgłośnie radiowa nadającą m. in. audycje w języku polskim oraz bank i własną monetę - euro watykańskie, o które bija się kolekcjonerzy na całym świecie.
- To, o czym ja lubię myśleć, kiedy jestem w Watykanie to fakt, że tworzyło tam tylu wspaniałych artystów i każdy z nich miał zupełnie ludzką, często fascynująca historię - mówi Julia Wollner. - Choćby Michał Anioł, który jeden z symboli Watykanu, czyli Pietę, która znajduje się przy wejściu do Bazyliki stworzył mając niespełna 20 lat. Nikt nie chciał wierzyć, że to jego autorska praca, więc młody artysta bardzo się zdenerwował i obiekt swój własnoręcznie podpisał. Potem już nigdy więcej tego nie powtórzył.
Wychodząc na przeciw wszystkim turystom 30 specjalistów wzięło pod lupę każdy metr kwadratowy papieskiej siedziby i stworzyło pierwszy kompletny przewodnik po Watykanie. To pierwsza taka publikacja od powstania Państwa Watykańskiego w 1929 roku. W liczącym 482 strony wydawnictwie znajdziemy informacje o skarbach sztuki i usługach, urzędach i godzinach otwarcia, najdawniejszą historię i najbardziej praktyczne aktualne wiadomości, wskazówki dotyczące sposobu zwiedzania Watykanu.
Więcej na ten temat dowiesz się słuchając dołączonych do artykułu: nagrania z audycji "4 do 4" oraz materiału przygotowanego przez Beatę Kwiatkowską.
kul