Policja musi być skuteczna

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 14:06
- Policja zawsze jest odbierana jako służba. Gdy błąd popełnia jeden funkcjonariusz to zawsze jest to odbierane jako działanie całej formacji. Nie jest łatwo sobie z tym radzić - mówi Krzysztof Liedel ekspert do spraw bezpieczeństw, emerytowany policjany.
Audio
  • Grażyna Puchalska i Krzysztof Liedel rozmawiają o kondycji polskiej policji (4 do 4/Czwórka)
Grażyna Puchalska i Krzysztof Liedel w Czwórce
Grażyna Puchalska i Krzysztof Liedel w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Opinie o policji są różne. Często pojawia się wiele głosów krytyki pod jej adresem, jednak 9 na 10 Polaków w miejscu swojego zamieszkania czuje się bezpiecznie po zmroku, a to też zasługa funkcjonariuszy. Wizerunek policji zmienia się na przestrzeni lat. Policja jest służą i jako taka musi być skuteczna, na drugi plan schodzi to czy jest lubiana czy nie, choć i ten czynnik nie jest bagatelizowany przez policjantów.

- Przede wszystkim policja musi być skuteczna i jest skuteczna - mówi podinspektor Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. - Nie wyklucza to też faktu, że może być lubiana, mieć ludzką twarz. Na tym też nam zależy - dodaje.
- Nie możemy patrzeć na policję bez spojrzenia na to jak funkcjonuje państwo - dodaje Krzysztof Liedel, ekspert do spraw bezpieczeństwa, emerytowany policjant, współautor książki "Gliniarz". - Spadek statystyczny zaufania do policji wiążę się, w pewnym procencie, ze spadkiem zaufania do państwa jako instytucji - uzupełnia.
Wśród wad policjantów często pada argument o braku kultury osobistej. - Ludzie trafiający do policji są ludźmi z naszego społeczeństwa, naszych szkół, naszych rodzin. Na szkoleniu w policji nie jesteśmy w stanie wszystkiego ukształtować - mówi policjantka. - Policja musi być lepsza od społeczeństwa, bardziej krystaliczna. Policjantowi mniej wolno. Nikt z nas nie powinien naruszać prawa - wyjaśnia.
Duży problem z pozytywnym odbiorem funkcjonariuszy mają młodzi ludzie, to wśród nich przeważają głosy krytyczne. Krzysztof Liedel zrzuca to na młodość. - Młodzi ludzie buntują się przeciwko wszystkiemu, co ich zdaniem ogranicza ich wolność - mówi Czwórkowy ekspert.

Mimo tego, że krytykujemy niektóre działania policjantów, padają argumenty, że wystawiają niesłusznie mandaty, że powinni zająć się ściganiem prawdziwych przestępców, a nie rowerzystów na chodnikach, to i tak w sytuacji zagrożenia wybieramy numer 112 lub 997.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka policja
Czytaj także

Konna policja też wystawia mandaty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 12:01
Na przedmieściach niektórych miast można zobaczyć policjantów na koniach. To kolejna forma pełnienia służby przez policjantów z Wydziału Prewencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już nie usłyszysz strzału ostrzegawczego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 10:19
Od kilku dni policjanci mogą nas zatrzymywać według nowych przepisów. W pościgu mogą strzelać do auta, a agresywnych obywateli zakuć w kajdanki bez spisania protokołu. A to wszystko dla naszego bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepłacenie mandatów, albo jazda "na gapę", czyli jak Polacy łamią prawo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 20:39
Prawo jest po to, by je łamać – brzmi znane powiedzenie. Często sami mówimy o sobie, że w omijaniu zakazów jesteśmy mistrzami. W Polsce wciąż wydaje się, że cwaniactwo, czyli po prostu wykręcanie się od prawa, jest zaletą, a cecha ta często mylona jest z przedsiębiorczością.
rozwiń zwiń