Po Nanga Parbat himalaiści liczą się z zagrożeniem ze strony drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 19:00
22 czerwca w nocy kilkunastu terrorystów zaatakowało grupę himalaistów w ich bazie pod szczytem Nanga Parbat. Zginęło 11 osób. Co to oznacza dla pasjonatów wspinania - tłumaczy Włodzimierz Kierus z Polskiego Klubu Alpejskiego.
Audio
  • Co się zdarzyło pod Nanga Parbat? (4 do 4/Czwórka)
  • Rozmowa z Włodzimierzem Kierusem z z Polskiego Klubu Alpinistów (4 do 4/Czwórka)
Włodzimierz Kierus - himalaista, który był pod Nanga Parbat w czasie ataku terrorystów
Włodzimierz Kierus - himalaista, który był pod Nanga Parbat w czasie ataku terrorystówFoto: Wojciech Kusiński

 - To co wydarzyło się pod Nanga Parbat na pewno zmieni historię himalaizmu, bo nigdy wcześniej nic takiego nie miało miejsca - mówi gość "4 do 4". - Owszem, zdarzały się kradzieże, rabunki, czy nawet wymuszenie haraczu, ale nigdy nie było mowy o egzekucji.

Włodzimierz Kierus był jednym z siedmiu alpinistów z Polski, którzy opuścili bazę tuż przed atakiem i korzystając z ładnej pogody ruszyli w góry. Rozmówca Krzyśka Grzybowskiego przyznaje, że mieli bardzo dużo szczęścia.

 - Jadąc w wysokie góry jesteśmy narażeni na mnóstwo niebezpieczeństw: lawiny, kamienie, choroba wysokościowa, szczeliny odmrożenia. Teraz musimy dołączyć kolejne: zagrożenie ze strony innych ludzi - podsumowuje alpinista. - I muszą wziąć to pod uwagę nie tylko pasjonaci wspinania wysokogórskiego, nie tylko organizatorzy takich wypraw, ale tez pakistańskie władze, które będą musiały przekonać nas, że na zboczach Nanga Parbat jest bezpiecznie.

I choć sam Kierus przyznaje, że sam jeszcze nie wie jakie kroki należałoby podjąć, podkreśla, że skoro raz terroryści odważyli się świadomie zaatakować wspinaczy i zobaczyli, że to działa, nic nie stanie na drodze, żeby zrobili to po raz kolejny.

Inni himalaiści podzielają to zdanie i przyznają, że żadna lokalna agencja nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim klientom, gdyż to przekracza ich techniczne możliwości. Eksperci apelują do wszystkich o rewizję swoich planów, bo w tej sytuacji podróż do Pakistanu to coś więcej niż "rosyjska ruletka”, a wszystkie jałowe przechwałki pod tytułem "ja dam radę” mogą skończyć się źle.

kul

Czytaj także

"Chodzenie po Bieszczadach to nie alpinizm"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 08:00
Członkowie Polskiego Klubu Alpejskiego opowiadali w Czwórce jak się przygotować do zdobycia najwyższych szczytów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapitan Krystian Szypka: ścigam się z własnymi słabościami

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 12:50
Zaliczył rejsy m. in. po Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Teraz kapitan Krystian Szypka obrał kurs na Plymouth i już wkrótce wystartuje w transatlantyckich regatach samotników. A swój udział w regatach zadedykował Małgorzacie Dydek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjny gadżet: multimedialna maska do nurkowania

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 18:20
Na wakacje spakuj się z głową. My podpowiemy Ci, które gadżety najlepiej sprawdzą się w tym sezonie.
rozwiń zwiń