Zobacz serwis o II WOJNIE ŚWIATOWEJ >>>
- Do dziś zachowało się wiele śladów, które warto odkryć na nowo. Warto pokazać w przestrzeni miejskiej te punkty, te ulice, które pamiętają Powstanie Warszawskie - podkreśla Anna Kotonowicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Codziennie mijamy takie miejsca i nie zdajemy sobie sprawy, co działo się w stolicy 69 lat temu - dodaje.
W niedzielę przewodnicy będą oprowadzać po historycznej Woli. Za tydzień - po Śródmieściu Północnym, a 4 sierpnia trasa wycieczki będzie prowadziła przez Ochotę.
Historyczne spacery po Warszawie są organizowane w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania.
Przebieg obchodów 69. rocznicy Powstania Warszawskiego
Obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się we wtorek 30 lipca uroczystością przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy z oddziału AK "Żywiciel" na Żoliborzu.
Następnego dnia prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe podczas spotkania z powstańcami. W tym dniu na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, a pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich - polowa msza św. i koncert najsłynniejszych piosenek powstańczych.
Przemarsz i minuta ciszy
Uroczystości w czwartek 1 sierpnia rozpocznie przemarsz spod pomnika "Mokotów Walczący - 1944" w Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej. Potem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego "Grota" i Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu oraz przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli.
Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie minuta ciszy o godz. 17. Moment, w którym 69 lat temu wybuchło powstanie, przypomną także miejskie syreny, których dźwięk rozbrzmi na ulicach Warszawy. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" składane będą kwiaty.
O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zostanie zgaszony - jak co roku - 2 października, w dniu upadku powstania.
Moc atrakcji
Z okazji obchodów koncerty, widowiska muzyczne i teatralne oraz zajęcia dla dzieci przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. W sobotę 27 lipca w Parku Wolności zlokalizowanym przy placówce zagra zespół Lao Che. Następnego dnia utwory z filmu "Zakazane piosenki" w reż. Leonarda Buczkowskiego zaprezentują tam m.in. Katarzyna Groniec, Mela Koteluk i Muniek Staszczyk.
W dniu wybuchu powstania odbędzie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" na Pl. Zamkowym oraz premiera spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Tekst opracował Marcin Cecko na podstawie powieści Jerzego Krzysztonia. Muzykę do spektaklu przygotowuje Julia Marcell.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaprosił wszystkich kombatantów do odwiedzania w placówce centrum informacyjnego uruchomionego na czas obchodów. Jak wyjaśnił, weterani będą tam fotografowani, ich zdjęcia zostaną wykorzystane podczas uroczystości rocznicowych w następnym roku.
Bieg Powstania Warszawskiego
27 lipca odbędzie się też 23. Bieg Powstania Warszawskiego. Zawodnicy chcący upamiętnić bohaterów powstania pobiegną na dwóch dystansach, pięć i dziesięć km. Limit chętnych - 7 tys. - został wypełniony trzy dni po rozpoczęciu zapisów. Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, zaproponował w czwartek, aby w następnym roku na dystansie 70 m "potruchtali" sami powstańcy.
Prezydent Warszawy zadeklarowała, że w następnym roku, z okazji okrągłej rocznicy wybuchu powstania, do Warszawy zostaną zaproszeni na koszt miasta uczestnicy powstania żyjący w kraju i zagranicą. Powiedziała też, że planuje zorganizowanie premierowego pokazu filmu "Miasto 44" w miejscu "pokaźnym", np. na Stadionie Narodowym.
Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała też, że jedna z głównych uroczystości w przyszłym roku zostanie zorganizowana na odnowionym Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie spoczywa ponad 100 tys. żołnierzy Państwa Podziemnego i cywilnej ludności stolicy. Jest to największa powstańcza nekropolia.
mr