Łapówki w Polsce: dlaczego je dajemy?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 10:53
Co jedenasty Polak w ostatnich latach wręczył łapówkę - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zarazem zdecydowana większość Polaków - 84 proc. - uważa, że łapówki w każdej dziedzinie życia, wszędzie i zawsze są niemoralne.
Łapówki w Polsce: dlaczego je dajemy?
Foto: Glow Images/East News

Dla większości z nas dawanie łapówki jest niemoralne. Ilu Polaków je daje? Z deklaracji badanych wynika, że 9 proc. naszych rodaków w ostatnich trzech-czterech latach "miało taką sytuację, że byli zmuszeni" wręczyć łapówkę.

Odsetek przyznających się do tego znacząco zmniejszył się w 2006 r. i od tego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Wcześniej było to od 20 procent w 1997 r. do 15 procent w 2005 r. Dziś 89 procent deklaruje, że "nie byli do tego zmuszeni". 2 procent nie odpowiedziało na to pytanie.

Najczęściej dawanie łapówek deklarowali: pracujący na własny rachunek, kadra kierownicza i wysoko wykwalifikowani specjaliści, robotnicy wykwalifikowani, badani w wieku 35-54 lata oraz niepraktykujący religijnie. Częściej dają też łapówki osoby znajdujące się w dobrej sytuacji finansowej - podkreśla CBOS.

We wtorkowej audycji "4 do 4" zapraszamy do dyskusji: co możemy nazwać łapówką, a co nazywamy "prezentem"? Ilu Polaków daje łapówki i jak to jest, że jednocześnie uważamy to za nieetyczne? W studiu pojawią się goście: etyk Paweł Łuków, oraz psycholog biznesu, Paweł Fortuna.

Zapraszamy we wtorek, 6 sierpnia, po godz. 13.00!

Zobacz więcej na temat: Czwórka korupcja pieniądze
Czytaj także

Współczesny terror? "Człowiekiem sukcesu może być każdy"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 07:30
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z przymusem społecznym, który każe nam osiągać sukces. Zdefiniowany bardzo jasno: wysokie zarobki, dobra praca, a przy tym szczęśliwa rodzina. Rośnie więc zapotrzebowanie na usługi coachów i psychoterapeutów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nasze płace powinny być jawne?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 10:00
Czy informacja o tym, ile zarabiamy, powinna być powszechnie dostępna? – To byłoby naruszenie prawa do prywatności – uważa Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha. – I ułatwiało konkurencyjnym firmom "podkupowanie" pracowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ty też możesz zdecydować na co wydać unijne pieniądze!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:10
Walka z bezrobociem, rozwój małych firm, poprawa zaplecza socjalnego - na te cele, zdaniem słuchaczy Czwórki, należałoby przekazać pieniądze w unijnego budżetu. Do końca sierpnia każdy z nas może wziąć udział w konsultacjach społecznych i wyrazić swoją opinię w tej sprawie.
rozwiń zwiń