Jak nie dać się oszukać na studiach?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:47
Przede wszystkim warto dobrze poznać swoje prawa. - Dzięki temu uda się uniknąć wielu problemów - zapewnia Piotr Miller z Parlamentu Studentów RP.
Audio
Studenci
StudenciFoto: Glow Images/East News

Jeśli studenci chcą, by wszystkie ich prawa były przestrzegane, sami muszą najpierw je dobrze poznać.

- To pomoże także oszczędzić późniejszych kłopotów, wielomiesięcznych odwołań, albo procesów sądowych - mówi Piotr Miller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. - Tymczasem świadomość ta wśród studentów jest wciąż zbyt niska. W ciągu roku wpływa do nas ok. 2000 indywidualnych skarg, a w samorządach studenckich tych skarb jest co najmniej 10000.
Teraz wystarczy już tylko kilka klików, by zapoznać się z tym, co studentom wolno, a czego nie. Niedawno ruszył portal Praw Studenta, prowadzony przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP) wraz z Rzecznikiem Praw Studenta.

Znalazły się na niej zagadnienia nurtujące studentów, a więc informacje o zniżkach, legitymacjach, stypendiach, opłatach za studia czy obowiązkach studenta (takie też są!). Pomysłodawcy stawiają sobie za zadanie informowania wszystkich zainteresowanych o najważniejszych aspektach studiowania.

(kd)

Czytaj także

Wyższe szkoły zawodowe – szansa na pracę dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:00
Bezrobocie młodych Polaków bije rekordy i sięga nawet o 28 proc. Studia od dłuższego już czasu nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy. Coraz częściej więc młodzież sięga po nowe rozwiązania – wyższe szkoły zawodowe, które w Polsce działają dopiero od 15 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobra uczelnia w małym mieście - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:00
Maturzyści mają jeszcze kilka dni by wybrać kierunek studiów i uczelnię. Wielu będzie aplikowało do dużych ośrodków akademickich. Część jednak zostanie w małych rodzinnych miastach - czy to skazuje ich na "prowincjonalny" dyplom?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Student jest dziś produktem kultury masowej"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:36
W Polsce rusza rok akademicki. Tym samym, jak co roku, pojawia się pytanie: czy studia wciąż są niezbędne, by zaistnieć na rynku pracy? - Oprócz umiejętności, powinny uczyć postaw, które pomogą młodym ludziom poradzić sobie w zawodowym życiu - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
rozwiń zwiń