Od Shekspira do Słowackiego. Co w teatrach?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 10:49
W programie "W to mi graj" zaglądamy do teatrów. Tym razem powiemy o sztuce "Sen srebrny Salomei" w reżyserii Michała Zadary i przedstawieniu "Wiedźmy" Krzysztof Jasińskiego w Teatrze STU w Krakowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lapandr/Shutterstock

Program rozpoczniemy od wizyty w stołecznym Teatrze Studio. Reżyser Michał Zadara zmierzył się z dramatem Juliusza Słowackiego "Sen srebrny Salomei". To on odgrywa wszystkie sceny, opowiada fabułę, tłumaczy konteksty, cytuje teksty teoretyczne, puszcza filmy i muzykę. Przedstawienie, którego premiera odbędzie się 12 kwietnia, jest mieszanką inscenizacji, wykładu, anegdot i multimediów. Jest też osobistą spowiedzią artystyczną Michała Zadary. A jej celem jest przekazanie widzom idei i zanczenia dramatu „Sen srebrny Salomei" oraz próbą wyjaśnienia wyjątkowości Słowackiego jako dramaturga.

Po godz. 13.05 przeniesiemy się do Krakowa. Przedstawieniem "Wiedźmy" w Teatrze STU, reżyser Krzysztof Jasiński wraca do twórczości Szekspira. Scenariusz nowego spektaklu zbudowany jest tym razem na motywach szekspirowskich dramatów, które łączą postacie tajemniczych tytułowych wiedźm. W takiej perspektywie widoczne jest zainteresowanie ideą wędrówki dusz. Odkryciem stają się inkarnacje literackiego bohatera, który powraca na kartach kolejnych dramatów – odmieniony, w innym ciele, pod innym imieniem, odgrywa kolejną rolę w niekończącym się ciągu żywotów. Jasiński śledzi te „żywoty wielokrotne” dostrzegając wpisaną w nie koncepcję ludzkiego losu. W teatrze, niczym w magicznym kotle czarownicy, mieszają się losy bohaterów, a oni sami przechodzą szereg przeobrażeń. Bo gdy w kotle mieszają wiedźmy, niczego nie można być pewnym. O spektaklu opowie aktor Krzysztof Kwiatkowski.

***

Na audycję "W to mi graj" w sobotę (7.04) w godzinach od 12.05 do 14.00 zaprasza Michał Piwowarek.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl
Czytaj także

Anna Smolar: Marzec '68 nie jest egzotyką z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:50
- Nigdy nie interesowałam się Marcem '68, mimo że stał się przyczyną tego, że jestem Francuzką, urodziłam się tam i dorastałam. Dopiero teraz, za sprawą tego spektaklu, mogłam zgłębić wiedzę o sobie i swojej rodzinie - opowiada Anna Smolar, reżyserka "Kilku obcych słów po polsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mater Dolorosa". Dramat kobiety, który straciła jedyne dziecko

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 14:08
Zarówno Pismo Święte, jak i bogata ikonografia przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej, ukazują jedno oblicze Marii - kobiety posłusznej woli Bożej, wiernej żony, rodzicielki Jezusa Chrystusa, a po Jego śmierci matki ludzi wszystkich pokoleń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za kulisami sceny Studio: teatr nigdy tak naprawdę nie śpi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 13:55
- Zapraszamy was na niezwykłe wydarzenie. Oprócz zaglądania za kulisy teatru będziecie mogli spotać się z aktorem jak nigdy dotąd - zapowiadała współorganizatorka imprezy Paulina Andruczyk.
rozwiń zwiń