Co słychać w kulturze? Teatralna podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 14:28
W pierwszej godzinie audycji spotkanie z bohaterami estońskiego przedstawienia "99 określeń na pustkę". W programie odwiedzimy także Teatr Szekspirowski w Gdańsku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lapandr/Shutterstock

Bohaterami dwaj rycerze, których wysłano by bronili podstawowych wartości, choć sami nie wiedzą, czym one są. W efekcie oddzielają się od super-ego, które ich tam wysłało, i imitują tylko jego zachowania i dźwięki. Rycerze uczą się mówić poprzez powtarzanie oklepanych figur retorycznych. Stąd niepokojący wniosek, że rozmowa nie zawsze jest spotkaniem, bywa natomiast narzędziem cenzury. Produkcje Kanuti Gildi SAAL to przykład działań alternatywnych i performatywnych, które stanowią istotny element współczesnego życia teatralnego. Teatr ten funkcjonuje także w silnej kontrze do mocno obecnego w Estonii modelu teatru rosyjskiego opartego na psychologii i dominacji reżyserskiej inscenizacji. Z tego powodu ich aktywność jest szczególnie interesująca w konfrontacji z nowym teatrem w Polsce. Daje też możliwość interesującej debaty na temat możliwości teatru krytycznego i jego roli w dzisiejszym społeczeństwie.

Po godzinie 13.00 odwiedzimy Teatr Szekspirowski w Gdańsku i zajrzymy na scenę i za kulisy.

***

Na audycję "W to mi graj" w sobotę (5.05) w godzinach od 12.05 do 14.00 zaprasza Michał Piwowarek.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl
Czytaj także

Anna Smolar: Marzec '68 nie jest egzotyką z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:50
- Nigdy nie interesowałam się Marcem '68, mimo że stał się przyczyną tego, że jestem Francuzką, urodziłam się tam i dorastałam. Dopiero teraz, za sprawą tego spektaklu, mogłam zgłębić wiedzę o sobie i swojej rodzinie - opowiada Anna Smolar, reżyserka "Kilku obcych słów po polsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mater Dolorosa". Dramat kobiety, który straciła jedyne dziecko

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 14:08
Zarówno Pismo Święte, jak i bogata ikonografia przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej, ukazują jedno oblicze Marii - kobiety posłusznej woli Bożej, wiernej żony, rodzicielki Jezusa Chrystusa, a po Jego śmierci matki ludzi wszystkich pokoleń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr - jaki był, jest i będzie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 18:00
27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji nasz gość Mateusz Żurawski opowiada nam o swojej teatralnej pasji i wyjątkowej "Domówce" w Teatrze Studio w Warszawie.
rozwiń zwiń