Zabytki Luwru bez tłumów i kolejek
Jak wszystkie ośrodki kultury we Francji również Luwr został zamknięty na czas pandemii, ale część kolekcji, które są własnością muzeum możemy oglądać zdalnie. W tym momencie we własnych domach oglądać możemy zabytki kultury antycznej dzięki pokaźnej kolekcji sztuki starożytnego Egiptu, barokową Galerię Apollina, oraz wystawę opowiadającą historię Luwru, który pierwotnie pełnił funkcję twierdzy.
Strona dostępna jest w kilku wersjach językowych m.in. angielskim. Ogromną kolekcję (w tym Mona Lisę Leonardo Da Vinci) dzięki uprzejmości muzeum możemy oglądać w dowolnym czasie, bez pośpiechu.
British Museum w VR. Spacer po muzeum jak oś czasu w grze komputerowej
Dzięki technologii virtual reality historyczne muzeum brytyjskie, którego siedziba usytuowana jest w centrum Londynu możemy przejść jak grę komputerową. W współpracy z Google stworzył planszę, dzięki której możemy poznawać historię Wielkiej Brytanii i sztukę.
Poza tym muzeum oferuje również wirtualne zwiedzanie. Każdy z eksponatów jest nie tylko sfotografowany, ale i opisany, dzięki czemu nie skupiamy się wyłącznie na obrazach, ale mamy możliwość poznać spory wycinek historii związany z danym obiektem.
Wyprawa do Meksyku bez ruszania się z fotela i pięć wieków sztuki w MET Gallery
W Muzeum Antropologicznym w stolicy Meksyku znajdziemy zabytki, dzięki którym możemy poznać obyczaje i kulturę rdzennej ludności tego regionu. Zbudowane w 1964 roku poświęcone jest archeologii i historii meksykańskiego dziedzictwa przedhiszpańskiego. Oferuje 23 sale wystawowe, gdzie znajdziemy m.in. sztukę cywilizacji Majów.
A jeśli chcemy kompleksowo prześledzić ewolucję sztuki malarskiej, polecamy wybrać wirtualną kolekcję MET Gallery. Od scen rodzajowych i biblijnych po osiemnastowieczne krajobrazy.
Muzeum, które kolekcjonuje włosy. W imię sztuki i na szczęście
Co znajdziemy w wirtualnych zbiorach poza sztuką klasyczną? Możemy zajrzeć np. do muzeum włosów. W jednym z tureckich muzeów znajdziemy obszerną kolekcję składającą się z... pukli włosów. Jak głosi legenda pierwszy pukiel został podarowany właścicielowi zakładu ceramicznego przez jego przyjaciółkę, która właśnie opuszczała miasto. Historią zainteresowały się inne odwiedzające zakład kobiety, które podarowywały właścicielowi swoje pukle. Tak powstała ogromna kolekcja, licząca 16 tysięcy pukli.
Swoje podwoje otwierają dla nas także Galeria Uffizi we Florencji, Muzeum Pergamońskie w Berlinie, National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu, National Gallery of Art w Waszyngtonie i wiele, wiele innych. O zbiorach, które możemy oglądać wirtualnie będziemy opowiadali na antenie Czwórki.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzą: Patryk Kuniszewicz
Goście: Błażej Grygiel (kulturoznawca), Joanna Rozbicka (korpopirania)
Data emisji: 28.03.2020
Godzina emisji: 9.05
ac