Turniej szachowy i pomysł na weekend - co się dzieje na UW?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:45
Na warszawskiej uczelni trwa druga edycja Turnieju Szachowego o Puchar Rektora UW. Sprawdzamy jak wyglądają zmagania graczy i jak nauczyć się podstaw tej królewskiej gry.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Lidaphotos

Szachy na Uniwersytecie Warszawskim

Szachy - ta gra ostatnio przeżywa renesans, a to między innymi za sprawą jednego z najpopularniejszych seriali "Gambit królowej". Uniwersytet Warszawski również propaguje królewską grę, organizując II Turniej Szachowy o Puchar Rektora UW, który rozpoczął się 1 lutego. Na dwudziestu czterech szachownicach, pięćdziesiąt osób rozgrywa kolejne partie. Jutro będzie możliwość zmierzenia się z arcymistrzem. Można zapisać się na symultantę z reprezentantem Polski Kacprem Piorunem. Wydarzenie potrwa do 6 lutego.

- Jesteśmy zadowoleni, że mimo sytuacji pandemicznej turniej się odbył, bo wiele takich wydarzeń zostało odwołanych - mówi Marcel Kanarek, organizator turnieju i arcymistrz szachowy. - Przestrzeń została dobrze przygotowana. Dostosowaliśmy ją do wymogów sanitarnych i mamy duże odstępy pomiędzy stanowiskami. Udział w turnieju biorą osoby w różnym wieku, najmłodsi mają 7 lat, a najstarsi ok. 60 lat. Jest to więc gra, która łączy pokolenia. Szachy na Uniwersytecie Warszawskim to nie nowość. Na uczelni działają grupy szachowe, w których od podstaw studenci mogą nauczyć się zasad gry w szachy. Wielu z nich gra i startuje w turniejach.

Jak się nauczyć?

A jak rozpocząć swoją przygodę z królewską grą? - Nie ma innej metody, jak na początku nauczyć się posunięć. O ile w warcabach mamy jeden typ posunięć i zasady są dosyć zwięzłe, tak w szachach jest trochę więcej możliwości - tłumaczy gość audycji. - Mamy dwa typy podejścia do gry. Jedno z nich to internetowe. W sieci jest wiele platform szachowych, które się bardzo rozwinęły. Można na nich wykupić konto i od samych podstaw przejść przez kolejne lekcje.

Posłuchaj także:

Druga metoda to nauka z książek. Na rynku jest wiele publikacji poświęconych tematyce szachowej. Wyjaśnione są w nich szczegółowo zasady gry. - Wykonując po kolei ćwiczenia, możemy poznać tajniki szachów. Nie ma drogi na skróty, jednak trochę czasu trzeba na to poświęcić - mówi Marcel Kanarek . - Myślę, że w ciągu kilkunastu dni można nauczyć się podstaw na tyle, żeby rozegrać partię szachową.

Turniej Szachowy o Puchar Rektora UW można oglądać na żywo. Zawody rozegrane są w kompleksie sportowym w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Marcel Kanarek (organizator turnieju, arcymistrz szachowy)

Data emisji: 05.02.2022

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Szachów. "Szachy to uniwersytet życia"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:06
- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem - mówił w rozmowie z Czwórką arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda. A jak tłumaczył szachista Michał Kanarkiewicz, to gra, która uczy życia. - Strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówił ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak czaturanga stała się grą w szachy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 12:00
Wiele wieków pracowało na popularność szachów. Ich początki sięgają bowiem IV-VI wieku naszej ery. Wtedy jeszcze gra, z której szachy się rozwinęły, nazywała się czaturanga, a grywano w nią w Indiach. Ostatnio za sprawę popularnego serialu "Gambit Królowej" zainteresowanie szachami wzrosło. - Są przepiękne z punktu widzenia historii, kultury, znaczenia i symboliki - mówi dr Wiktor Szymborskim z Instytutu Historii UJ. 
rozwiń zwiń