Laboratorium Pieśni: odchodzimy od tradycji, ale jej nie porzucamy
Temat skejterek towarzyszy reżyserce Crystal Moselle od lat. Najpierw był krótki metraż, potem film "Skate Kitchen" pokazywany na festiwalu Nowe Horyzonty, i rozpowszechniony w Polsce pod tytułem "Skejterka". Następnie przyszedł czas na serial "Betty", a potem jego drugi sezon.
12:10 czwórka pasjonauci 10.07.2021.mp3 O serialu "Betty" opowiada jego reżyserka oraz dziewczyny, które wcielają się w role pierwszoplanowe (Czwórka/Pasjonauci)
To ciekawa historia, jak dokumentalna opowieść przeradza się w wartościowy serial, którego największą zaletą jest autentyczność.
- Dziewczyny z filmu, jego bohaterki nie są aktorkami, poznałam je w pociągu metra - zdradza Crystal Moselle w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. - Myślę, że miałam intuicję, że ta znajomość może się przerodzić w coś ciekawego. Ten proces nauczył mnie jak i czego mam słuchać, jakiego rodzaju historie od nich czerpać. Z dziewczynami pracowałam od 4 lat. Zanim ta współpraca przerodziła się w serial nakręciłam krótki metraż "Ten jeden dzień". Dla mnie ważne jest to, że współtworzyłam ten serial z dziewczynami. Co prawda tworzyłyśmy pewną wersję świata, ale czułyśmy jego autentyczność - dodaje.
Zdaniem reżyserki "Betty" opowiada o przyjaźni i relacjach, w przeciwieństwie do filmu "Skejterka", który traktował raczej o dojrzewaniu, wchodzeniu w dorosłość. - Tu tematem jest przyjaźń. To też opowieść o nauce bycia wsparciem, staniu się częścią grupy - dodaje.
Skejterskie triki dla mnie są jak taniec, jak choreografie Piny Baush, to piękny ruch Crystal Moselle
Reżyserka zapracowała na zaufanie młodych skejterek, stworzyły więź, dziś są dla niej jak młodsze siostry.
W tej opowieści pojawia się też polski wątek. Crystal Moselle na jednym z festiwalu widziała film Michała Marczaka "Wszystkie nieprzespane noce". - Był dla mnie inspiracją. Interesowało mnie coś w rodzaju hybrydy między dokumentem, a fabułą, jak w jego filmie - zdradza. - Ten film wpłynął na moją decyzję, wywołał we mnie potrzebę stworzenia własnych zasad - dodaje.
Czytaj także:
"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." - Wojciecha Przylipiaka podróż do przeszłości
- Betty to termin z lat 90. Określało się wtedy tak dziewczyny, które kręciły się po skateparkach, próbowały jeździć - mówi Ajani Russell, która wciela się w rolę Indigo. - Wtedy to nie był dobry czas dla dziewczyn, traktowano je z góry, wszystkie skejterki nazywano Betty. My, poprzez ten serial, chciałyśmy zredefiniować to pojęcie. Poszukać jego dobrego znaczenia, pokazać pozytywną stronę. Dziewczyny odważyły się jeździć i teraz podbijają skateparki - dodaje.
- Dojrzałyśmy na dużym ekranie - mówi Rachelle Vinberg, serialowa Camille. - Zaczęłyśmy kręcić, gdy miałyśmy 17-18 lat. Dziś mamy ponad 20. Czujemy połączenie z tą historią. Dzięki tej przygodzie ukształtowała się nasza osobowość, nabrałyśmy pewności siebie. Dowiedziałyśmy się jakie jesteśmy - podkreśla.
Skejterki na planie serialu pracowały też przy doborze muzyki, która w skateparkach towarzyszy im na co dzień.
W życiu skejterki jest wiele muzyki, to wielka część naszej pasji, także kultury skejterskiej Rachelle Vinberg
Rachell Vinberg została też scenarzystką jednego odcinaka. - To zabawne, że serial rozwinął mój kolejny talent - dodaje. Serial i filmy rozwinął pasję dziewczyn, dał im prace. Dorastały razem z nim. Dziś wciąż uczą jak jeździć. - Dla nas to ważne - podkreślają.
Przed filmem i serialem wszystkie byłyśmy skejterkami, to był nasz świat. Gdy kończyłyśmy naukę w szkole ruszałyśmy do skateparku Ajani Russell
Betty: Season 2 Official Trailer | HBO/HBO
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Beata Kwiatkowska
Goście: Crystal Moselle (reżyserka), Ajani Russell, Rachelle Vinberg (aktorki)
Data emisji: 10.07.2021
Godzina emisji: 11.18
pj