- W mediach społecznościowych rzepak ustąpił miejsca lawendzie.
- Lawenda to roślina o setkach odmian, które różnią się kolorem, zapachem, wyglądem.
- Pod względem zapachu i przeznaczenia lawendy dzielimy na: wąskolistne i lawendyny.
- Co nas urzeka w lawendowych polach i kiedy najlepiej umówić się na sesję zdjęciową?
- Uprawa lawendy wymaga pracy i czasu.
Późną wiosną zdjęcia w rzepaku zalewają media społecznościowe, a kobiety, które pozują na tle żółtych kwiatów, zostały okrzyknięte rzepiarami. Wraz z początkiem lata rzepakowi ustępuje lawenda, której pola powstają w różnych częściach kraju. Polskie profile na TikToku i Instagramie zalewają fioletowe stylizacje.
- Na naszym polu rośnie około 14 tysięcy krzewów lawendy to jest 1,5 hektara - zdradza Karolina Grądkowska, właścicielka Lawendowego Pola. - To głównie lawenda wąskolistna, jej różne odmiany. Dziś jest u nas fioletowo, ale pole zakładaliśmy już 10 lat temu - dodaje.
Ile jest odmian lawendy?
Okazuje się, że nie ma jednej lawendy, a ta roślina ma setki odmian. Lawendy różnią się od siebie kolorem kwiatków, liści, terminem zakwitania, wielkością krzewów, a nawet zapachem. Znanym kolorem lawendy jest fiolet, może on się pojawić w różnych odcieniach, ale niektóre krzewy kwitną na biało albo różowo.
- Te kolory to fajna odmiana. Lawenda kojarzy się nam z fioletem, ale jeśli ten tradycyjny kolor jest obecny w naszym ogrodzie możemy kupić odmianę, która kwitnie na biało albo różowo - podpowiada gość Czwórki. - One nie są bardzo popularne, ale pachną jak lawenda.
09:16 czwórka kto pytał 01.07.2023.mp3 O lawendzie i lawendowych sesjach fotograficznych opowiada Karolina Grądkowska (Kto pytał?/Czwórka)
Są dwa rodzaje lawend, które różnią się od siebie zapachem:
Co nas ciągnie na pola lawendy?
Na przełomie czerwca i lipca lawendowe pola pachną obłędnie. To główny czas kwitnięcia tych roślin. Na plantacje, bo w Polsce lawenda nie rośnie dziko, przyjeżdżają wszyscy, którzy marzą o sesjach w fioletowym klimacie.
- To roślina urzekająca swoim zapachem i wyglądem - podkreśla Karolina Grądkowska. - Wieczorem słońce prześwietla lawendy na purpurowo. Na naszym polu "złota godzina" fotografów to czas przed zachodem słońca, sesje umawiane są od 18 do 21. Wtedy zdjęcia wychodzą najpiękniej, rozproszone światło podświetla ją.
Lawendy można fotografować też o świecie. Chłodniejsze światło też dodaje uroku roślinom. Decydując się na sesję w lawendzie warto wybrać dobrze usytuowane pole.
Podczas lawendowej sesji należy zwracać uwagę, by nie niszczyć roślin.
Jakie wymagania ma lawenda?
Piękne lawendowe pola wymagają mnóstwa pracy. - Żeby krzewy ładnie kwitły i dawały efekt, który widzimy dziś na wielu zdjęciach, to musimy poczekać trzy lata od ich zasadzenia - zdradza gość Czwórki. - Lawenda musi być odpowiednio przycinana, kształtowana na wiosnę. Do tego dochodzi również pielenie, a później zbiory czyli lawendowe żniwa. Na szczęście lawendowych pól nie trzeba podlewać - nie lubią zbyt dużo wilgoci.
Przełom czerwca i lipca to najlepszy czas tych roślin. Lawendy jeszcze nie przekwitają, a lawendyny zaczynają kwitnąć.
***
Tytuł audycji: Kto pytał?
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Karolina Grądkowska (właścicielka Lawendowego Pola)
Data emisji: 01.07.2023