Jak nauczyć się śpiewać? "Daj sobie czas na ćwiczenia"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 14:00
- Głos jest projekcją nas na zewnątrz. To częstowanie innych częścią siebie - mówi nauczycielka śpiewu i trenerka głosu Gosia Sacała. - Głos jest esencją tego, kim jesteśmy. Nie jesteśmy w stanie w nim ukryć tego, co się naprawdę z nami dzieje. 
Od prawej: Gosia Sacała i Martyna Matwiejuk.
Od prawej: Gosia Sacała i Martyna Matwiejuk.Foto: Karolina Ignut
  • Każdy może nauczyć się śpiewać - przekonuje trenerka wokalna Gosia Sacała.
  • To wymaga jednak czasu, cierpliwości i regularnych ćwiczeń.
  • Praca nad głosem pomaga także w życiu codziennym - na przykład w walce z nieśmiałością i w budowaniu pewności siebie.
  • Żeby głos nam służył, musimy zadbać o jego higienę. Nawadniajmy organizm i wysypiajmy się.

Gosia Sacała jest autorką popularnego kanału na YouTubie, który poświęcony jest pracy nad głosem i nauce śpiewania. - Słucham głosu i widzę człowieka. Głos wiele mówi o historii ciała - o przebytych chorobach i o traumach. Każde takie doświadczenie zaburza regulację napięć w ciele, zmienia tor ruchu głosu - wyjaśnia gość Czwórki.  

Dlaczego na najłatwiej śpiewa się po angielsku?

Każdy naród, biorąc pod uwagę to jakim językiem się posługuje, anatomicznie uwarunkowuje swoje ciało. Emisja tych samych zgłosek inaczej wygląda u Polaka, a inaczej u Francuza, który uczy się mówić po polsku. - My mamy problemy ze słabymi mięśniami na środku języka. Natomiast czubek języka, przez to, że często używamy liter "d" czy "t", jest bardzo napięty - tłumaczy rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Kiedy zaczynamy dużo mówić albo śpiewać, to anatomia ma wpływ na nasze brzmienie. Stąd wzięło się przekonanie, że najłatwiej śpiewa się po angielsku.

Głos a pamięć genetyczna ciała

Dzisiaj wiele osób chce nauczyć się śpiewać, a pedagodzy wokalni przekonują, że każdy może spełnić to marzenie. Czasami wystarczy "otworzyć" krtań, czasami trzeba uwolnić głowę.

Posłuchaj
22:47 CZWÓRKA Pasjonauci - spiew 22.07.2023.mp3 Jak pracować z i nad głosem? Rozmowa z trenerką wokalną Gosią Sacałą (Pasjonauci/Czwórka)

- W naszym przypadku chodzi o pamięć genetyczną ciała. Historia Polski - z wojnami i rozbiorami - sprawiła, że nie mieliśmy okazji, żeby nauczyć się swobodnie oddychać. Przekazywany z pokolenia na pokolenia stan ciągłej walki objawia się też w głosie - podkreśla Gosia Sacała. - Nasze ciała pamiętają ten schemat, dlatego tak trudno jest się nam otworzyć gardło. 

Śpiewać każdy może. Naprawdę

Kiedy już nam się to uda, jesteśmy na prostej drodze, by zacząć śpiewać. Bo - jak podkreśla trenerka wokalna - śpiewanie to umiejętność, którą każdy może opanować. - Żeby dziecko nauczyło się chodzić, potrzebuje na to mniej więcej 9 miesięcy i podobnie jest ze śpiewaniem. Musimy skoordynować i wzmocnić mięśnie krtani, nauczyć się jej przestrzeni w ciele - wymienia. - To wymaga czasu, a ludzie są niecierpliwi, więc często się poddają tłumacząc, że "nie mają głosu". A to nie jest prawda. Głos ma każdy, tylko trzeba go wyćwiczyć.

JAK ĆWICZYĆ ŚPIEWANIE? | GOSIA SACAŁA TRENER GŁOSU


Zobacz też:

Nauka śpiewu nie polega na ustawianiu głosu, tylko na uwalnianiu go przekonują eksperci. Techniki emisji głosu są ważne, ale nie mniej istotna w tym procesie jest wolna głowa. Jeśli żyjemy w stresie, mamy napiętą szyję i problem z oddychaniem, to ciężko nam będzie wypuszczać powietrze i głos od razu stanie się obciążony. Tymczasem, żeby brzmiał zdrowo, potrzebny jest stabilny strumień powietrza. 

Film o głosie Taylor Swift! | GOSIA SACAŁA TRENER GŁOSU

Jak dbać o głos?

Żeby głos nam służył, musimy zadbać o jego higienę. Picie wody i regularny sen są tutaj podstawą - mówi gość Czwórki. - Jeśli mamy w planach wystąpienie publiczne, to musimy zacząć się to tego przygotować dzień wcześniej. Nawadniamy organizm i dbamy o balans temperaturowy. Jeśli pogoda na to pozwoli, śpimy przy otwartym oknie. Warto też wykonać kilka ćwiczeń, które pomogą rozruszać i uelastycznić fałdy głosowe. Można naśladować głosy zwierząt albo głośno kibicować.  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Gosia Sacała (nauczycielka śpiewu, trenerka głosu, pedagożka wokalna i youtuberka)

Data emisji: 22.07.2023

Godzina emisji: 09.15

kul/ans

Czytaj także

Urok "złomków". Kolekcjonerzy zabytkowych aut

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 17:20
Stanisławowski Klub Rozruch zrzesza miłośników pojazdów zabytkowych: motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych. Jego członkowie dają autom nowe życie, a przy okazji przypominają  historię motoryzacji - polskiej, ale nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć lepsze życie? Zacznij grać w szachy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 11:00
Na świecie ponad miliard osób gra w szachy, i ta liczba stale rośnie. - Myślę, że to bardzo dobra wiadomość dla świata, bo szachy uczą myślenia scenariuszowego, myślenia o końcowym celu i skłaniają do zastanowienia się, jak druga osoba może zareagować na nasz ruch. Co bardzo pomaga w zarządzaniu ryzykiem  - opowiada Michał Kanarkiewicz znany w sieci jako SzachMajk. 
rozwiń zwiń