Dzień Fotografii. Poznaj jej cuda, historię i ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 12:36
Policzono, że każdego dnia na całym świecie robimy ponad cztery i pół miliarda zdjęć. Ze sztuki dostępnej niewielu, przez dekady fotografia stała się powszechna. Dlatego, z okazji światowego Dnia Fotografii, w "Pasjonautach" rozmawiamy o… fotografii. 
Fotografia kryje wiele ciekawostek. Jej historia jest niezwykle bogata
Fotografia kryje wiele ciekawostek. Jej historia jest niezwykle bogata Foto: Shutterstock/Bolyuk Studio
    • Dzień Fotografii obchodzony jest 19 sierpnia. 
    • Fotografia ma dziś mnóstwo możliwości, wciąż wymyślane są nowe techniki jej realizacji i prezentowania. Niezwykle ciekawą formą pokazywania fotografii jest wynalazek fotoplastikonu. Przykład możemy oglądać w Fotoplastikonie Warszawskim i Galerii Fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie. 
    • Fotografia analogowa ma dziś wielu fanów. Jak działa ciemnia?
    • Publikacje na temat fotografii. Po co warto sięgnąć i co obejrzeć?
    • Chris Niedenthal i najbardziej znana fotografia ze stanu wojennego w Polsce. 

Dziś każdy z nas robi zdjęcia, aparaty mamy przy sobie, w swoich smartfonach. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wydarzenia z XIX wieku, kiedy wynaleziono technikę dagerotypii. Jej autorami są Louis Daguerre i Joseph Niépce. Światowy Dzień Fotografii upamiętnia to wydarzenie z 1839 roku, które uważane jest za datę wynalezienia fotografii. 

Fotoplastikon - trójwymiar z XIX wieku

Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Fotografia ma dziś mnóstwo możliwości, wciąż wymyślane są nowe techniki jej realizacji i prezentowania. Niezwykle oryginalną formą pokazywania fotografii jest wynalazek fotoplastikonu. - To bardzo ciekawe urządzenia budowane głównie w XIX wieku. Miało służyć pokazywaniu ludziom odległych zakątków świata, takich, do których nie mieli szansy dotrzeć - przypomina Martyna Matwiejuk. - Fotoplastikon polegał na tym, że zdjęcia można było oglądać w trójwymiarze. Taki trójwymiarowy obraz tworzono przez zestawienie dwóch zdjęć tej samej sceny, ale wykonane były one z około 6 cm przesunięciem, które odpowiada rozstawowi naszych oczu. Gdy jedno oko patrzy na jedno zdjęcie, a drugie na drugie, to naszemu mózgowi wydaje się, że to obraz trójwymiarowy. 


Posłuchaj
21:01 czwórka pasjonauci 19.08.2023.mp3 Fotografia - sztuka, technika, historia i relaks (Pasjonauci/Czwórka)

 

Fotoplastikony były urządzeniami obwoźnymi. Pokazy oglądało się przez specjalne okulary. Fotoplastikion Warszawski jest w tym kontekście wyjątkowy - przetrwał do dziś i od prawie 120 lat działa w tym samym miejscu, w oficynie kamienicy Hosserów w Warszawie. 

W stolicy odnajdziemy też Gabinet Fotografii. To niewielka, ciemna, chłodna przestrzeń na terenie Galerii Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowane są tu oryginały odbitek z XIX i początków XX wieku. - Te zdjęcia to niezwykle trudny materiał konserwatorski. Wystawiane są maksymalnie przez trzy miesiące - zdradza prowadząca audycję. - Aktualnie prezentowana jest tam fotografia industrialna. 

Jeśli zaś ktoś ma ochotę poznać najnowsze trendy fotografii współczesnej, może wybrać się do miejsca o nazwie Fotografiska. Placówki tej instytucji mieszczą się w Sztokholmie, Szanghaju i Nowym Jorku. Wkrótce Fotografiska zostaną otwarte także w Berlinie. 

Ciemnia - miejsce relaksu i pasji

Ostatnio coraz więcej osób zwraca się w stronę fotografii analogowej. W budynku Politechniki Warszawskiej, w dawnej ciemni kartograficznej na Wydziale Geodezji i Kartografii, działa ciemna Klubu Filmowo-fotograficznego FOKUS. - Najważniejszym miejscem w ciemni jest mokry stół. Tu pracujemy, to centralny punkt - wyjaśnia Michał Dzideczek, szef działu analogowego w FOCUSIE. - Mamy też powiększalniki, służą nam do robienia odbitek na papierach. Polega to na tym, że wrzucamy tam negatyw, a kondensator podaje nam światło przez odpowiedni czas. 

Zaciemnienie w ciemni ważne jest wtedy, gdy wkładamy naszą pracę do koreksu. Jest to pojemnik światłoszczelny, do którego wlewa się wywoływacz, przerywacz i utrwalacz. Etapem, przy którym potrzebujemy bezpiecznego światła czerwonego, jest etap robienia odbitek. Członkowie klubu FOKUS chętnie eksperymentują, poznają nowe techniki. Przyznają, że wywoływanie zdjęć analogowych to dla nich czas relaksu. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez KFF Focus (@klubfocus)


Sprawdź też:

Opowieści o fotografii 

Historia fotografii jest niezwykle ciekawa. Na jej temat powstało wiele książek, filmów i albumów. Jedną z takich publikacji są "Kobiety Fotonu" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej. - Autorki przedstawiają historię Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych Foton, które istniały od lat 20. XX wieku do 2007 roku. Przed wojną nosiły nazwę Alfa - opowiada dziennikarka. - Produkowało tam błony, płyty fotograficzne, a także materiały kinematograficzne. Po wojnie Foton był jedynym polskim producentem papieru do fotografii - dodaje. 

Martyna Matwiejuk poleca również zbiór esejów o fotografii autorska Susan Sontag, a także film dokumentalny "Analogowy wizjoner" o człowieku, który uratował przed upadkiem ostatnią fabrykę Polaroida. 

"Czas Apokalipsy" na kinie Moskwa

W dziejach fotografii powstało wiele zdjęć symbolicznych. Jednym z nich, o szczególnym znaczeniu dla Polski, jest obraz Chrisa Niedenthala przedstawiający afisz filmu "Czas apokalipsy" na kinie Moskwa w Warszawie, z wojskowym wozem opancerzonym stojącym przed budynkiem kina. Zostało wykonane w 1981 roku, w pierwszych dniach stanu wojennego. - Na początku stanu wojennego niczego nie można było zamierzyć, nie można było robić zdjęć, pokazać się na ulicy z aparatem - wspomina fotograf. - Trzeba było się ukrywać. Ja akurat jechałem Rakowiecką w stronę Puławskiej i zobaczyłem ten kadr. Nie widziałem wtedy jeszcze wozu opancerzonego. Zacząłem szukać miejsca, z którego mógłbym zrobić to zdjęcie. Udało mi się wejść na klatkę pobliskiego budynku. 

Zdjęcie zostało zrobione, ale nie był to koniec jego przygód. Klisze z fotografiami Chris Niedenthal musiał dostarczyć do redakcji "Newsweeka" w Berlinie. Na dworcu udało mu się przekazać je studentowi, który jechał na Zachód. Ten dostarczył zdjęcie do gazety i zostało wydrukowane. 

W drugiej godzinie audycji "Pasjonauci" opowiedzieliśmy m.in. o fotografii terapeutycznej.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Materiał: Jakub Jamrozek

Data emisji: 19.08.2023

Godzina emisji: 09:10

pj/kc