O podróżach w czasie... przez czas

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 19:00
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. Tuż przed tym, kiedy przestawimy zegarki, Czwórka zaprasza na podróż w czasie… przez czas. 
Za różnice w postrzeganiu czasu odpowiada wiele czynników.
Za różnice w postrzeganiu czasu odpowiada wiele czynników.Foto: LightField Studios/Shutterstock

Pierwsza zmiana czasu oficjalnie została wprowadzona w Austro-Węgrzech w czasie I wojny światowej. - Jeśli na zmianę czasu spojrzymy historycznie, argument o tym, że powoduje ona oszczędność prądu, jest ważący. Koszty energetyczne, jakie generowaliśmy, wstając o tej samej godzinie i wyruszając do pracy jednocześnie, były ogromne - tłumaczył w Czwórce dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - W Polsce zmieniamy czas na letni i zimowy od 1877 roku, bo my również zauważyliśmy, że mamy problemy z obciążeniem sieci. Potem się okazało, że nie ma korelacji między ilością wykorzystanej energii elektrycznej a przesuwaniem wskazówek w zegarach - tłumaczył ekspert. Unia Europejska podkreśla, że to, czy ten czas będziemy zmieniać, czy nie, to wewnętrzna decyzja państw członkowskich. Do roku 2026 zmiana czasu z pewnością z nami pozostanie w sposób zgodny z panującym rozporządzeniem.

W pierwszej części audycji sprawdzimy, jak pojęcie czasu definiuje się w różnych częściach świata i jakie niesie to konsekwencje. Będziemy też wędrować w czasie razem z bohaterami filmów i gier. Po godz. 13.00 w naszym studiu pojawi się Mateusz Lickindorf, student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i kolekcjoner czasomierzy.  Zainteresował się tym jako nastolatek, obecnie jego kolekcja liczy około 50 sztuk. Głównie są to zegarki naręczne pochodzącego z ubiegłego wieku, najstarsze z lat 30. -  Zegarki to jedne z nielicznych urządzeń pomiarowych, które mogą przeżyć sto lat i nadal sprawnie działać. Ze względu na wartość sentymentalną często tworzą z właścicielem więź - mówi nasz gość. 

***

Na audycję "Pasjonauci" zapraszamy w sobotę (28.10) po godz. 9.00. Program poprowadzi Martyna Matwiejuk.

kul

Czytaj także

Czas na zegar, a zegar na ścianę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 11:43
Kawałek sklejki, resztka tapety, klej, farba i gotowy mechanizm zegarowy, który kupimy w necie. Jak z tego zrobić zegar i na co zwrócić uwagę podpowiada Kasia Sobol z Kliniki DIY. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zarządzanie czasem - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 19:45
Czas biegnie nieubłaganie, a ludzkość od wieków zastanawia się, jak nad nim zapanować. W dobie nowych technologii mamy wrażenie, że minuty uciekają jeszcze szybciej. Michał Kuryłek, finalista Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni z 2022 roku i student medycyny z listy Forbes'a 25 under 25, podpowiada, jak efektywnie zaplanować swój kalendarz. 
rozwiń zwiń